Kresba Vasila Artamonova a Alexeje Klyuykova, která odkazuje k dílu slavného mexického umělce Diega Rivery, vznikla loni jako součást přehlídky Sochy v ulicích. O její zachování se neúspěšně zasazoval Dům umění města Brna, který přehlídku pořádal. „Magistrátní odbor památkové péče ale rozhodl o odstranění,“ oznámila Anna Saavedra z Domu umění.

Díla pro přehlídku Brno Art Open – Sochy v ulicích se povolují jen na dobu určitou a v českém právním řádu podle Domu umění v podstatě neexistuje způsob, jak dočasné povolení prodloužit.

„Probíhající odstraňování maleb je jen nápravou nezákonného stavu,“ reagoval mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Se zachováním brněnské malby předběžně souhlasila městská část Brno-střed, která o bytový dům v Údolní ulici pečuje, i Národní památkový ústav Brno. Přesto se nepodařilo najít legislativní cestu, jak dílo uchovat, a jeho odstraňování už začalo.

„Odbor památkové péče po konzultaci s krajským úřadem konstatoval, že neexistuje žádný právní nástroj k prodloužení termínu trvání hotové malby,“ uvedl Poňuchálek.

Rivera v Brně maloval. Možná…

Artamonov a Klyuykov vycházeli z městské legendy, která vznikla kolem dávné Riverovy výstavy v Brně. Dlouho se vyprávělo o tom, že na jednom večírku v klubu v Domě umění vytvořil levicový umělec Rivera (1886 až 1957) nástěnnou malbu. Patrně však byla dílem českých výtvarníků, kteří chtěli Riverovi udělat radost.

Dílo vzniklé pro loňské bienále tvoří citace z Riverových prací, jde o dvě klubka spojených rukou. „Malba zároveň citlivě pracuje s historií města Brna a jeho moderními legendami, ale také se stále trvajícím tabu týkajícím se ideologické fáze české kultury a s fabulací a mediální manipulací skutečnosti obecně,“ uvedla ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

VIDEO: Nový multifunkční sál DOX+ v pražských Holešovicích otevřel své brány.

Video
délka: 01:02.87

Nový multifunkční sál DOX+ v Holešovicích otevřel své brány. Daniel Vitouš