Boskovice pravidelně investují do obnovy historické části. Letos na opravy městské památkové zóny plánují vynaložit víc než 1,7 milionu korun. Město chce opravit střechu zámeckého skleníku loni poničenou orkánem. „Chystá se také obnova podlahy ve sklepení budovy rezidence, kterou napadla dřevomorka,“ řekla místostarostka Dagmar Hamalová (KDU-ČSL).

Městu se daří dlouhodobě získávat dotace na obnovu památkové zóny a pečuje o ni podle regulačního plánu. Aktuálně je schválený plán obnovy pro roky 2018 až 2024.

V historickém sklepení bude po opravě podlahy umístěna expozice Muzea regionu Boskovicka. „Bude zaměřená na pohádky a pověsti regionu severního Blanenska,“ řekla Hamalová.

Boskovice usilují o celostátní titul historické město roku opakovaně víc než deset let. Krajské kolo už několikrát vyhrály, v celorepublikovém hodnocení skončily v letech 2004 a 2013 druhé. „Výsledek bude vyhlášený ve Španělském sále Pražského hradu 17. dubna,“ uvedla Hamalová.

Boskovicím podle ní účast v soutěži přináší vyšší počet turistů, kteří do města přijedou. Město má přes 11 tisíc obyvatel, k návštěvě nabízí zámek, hradní zříceninu, zachovalé historické centrum a židovské město. Navíc je vhodným východištěm do krajiny Drahanské vrchoviny.

VIDEO: Novoměstská radnice v Praze otevřela po rekonstrukci historickou kapli.

Video
délka: 00:29.91

Novoměstská radnice otevřela po rekonstrukci historickou kapli Michaela Lišková