Poslední člen party, Slovák Jozef M., si odsedí 18 let za loupež. Na smrti starce se přímo nepodílel, mohl ale své společníky »umírnit«. Soud tak vyslyšel požadavek obžaloby na exemplární trest na zvlášť brutální způsob, jakým lupiči s bezmocným starcem naložili.

Házeli vinu jeden na druhého

„Nesouhlasím s obžalobou, že jsem spáchal vraždu, šel jsem jen krást. Omlouvám se za to, co se stalo, ale nepoužil jsem žádné násilí,“ tvrdil během procesu Simon B., který pracoval u bezpečnostní agentury. Podle něj vyvinul při týrání starce největší aktivitu Michal C.

Michal ho začal mlátit. Já mu říkal, co děláš, idiote, jsi psychopat? Stačí, když mu svážeme ruce," vypověděl Simon B., dosud jediný netrestaný z trojlístku. Michal C. podle něj v době přepadení užíval pervitin.

Stejnou písničku o tom, že nechtěl nikomu ublížit, vedl také Michal C. Třetí do party, několikrát soudně trestaný Slovák Jozef M., se hájil, že jen řídil auto a chtěl si jen přivydělat. Na výpravu za lupem si přitom pořídil střelnou zbraň.

Druhý napadený trpí psychickými problémy

Trojlístku přítížila druhá loupežná výprava do Lysic na Blanensku. Tady měl další přepadený senior (64) také namále, dodnes podle znalců trpí po otřesném zážitku posttraumatickou stresovou poruchou. Bezmocně spoutaný v poutech strávil řadu hodin, než jej druhý den objevil jeho bratr.

Loupežné výpravy, které skončily smrtí jednoho přepadeného a vážnými následky pro druhého, přitom komplicům nepřinesly valného zisku. V Ivančicích sebrali dvoje hodiny a stříbrné příbory, které v Brně prodali za šest tisíc korun.

V Lysicích, kde napadeného polévali slivovicí a vyhrožovali mu podpálením, sebrali platební kartu, řetízky, hodinky, zavírací nože, alkohol a v hotovosti osm tisícovek.