„Vždy jsem se zajímal o historii a posvátné kameny Stonehenge mne doslova fascinovaly. Když si člověk uvědomí, že tam jsou již pět tisíc let, je to skoro neuvěřitelné. Loni jsem byl v Holašovicích v jižních Čechách a tam podobná stavba nedávno vznikla. Okamžitě jsem věděl, že ji chci taky,“ přiznal Kouřil inspiraci.
Objížděl kamenolomy
Josef Kouřil objel 16 kamenolomů a hledal ty správné kameny. „Chtěl jsem, aby to nebylo moc daleko, ale nakonec jsou až z Dubence u Jaroměře, takže cesta je pořádně dlouhá,“ přiznal se smíchem.
U Ostrovánek na Kyjovsku vzniká Stonehenge. Josef Kouřil
Ve čtvrtek 6. března mu přivezli prvních devět kamenů, a tak začal stavět. „Do týdne přibude zbývajících sedm. Jsou z pískovce a už nyní mají krásnou patinu. Věřím, že tady vydrží minimálně tisíc let a budou postupně ještě hezčí,“ je přesvědčen Kouřil.
Astronomický kalendář
Stonehenge u Ostrovánek bude tvořit kruh s průměrem 24 metrů. Čtyři z kamenů měří 5,5 metru a váží po 12,5 tunách, zbývající jsou o metr kratší a váží po 10,5 tunách. Po dostavbě budou fungovat jako astronomický kalendář.
Kouřil si nechal vypočítat, jak kameny stabilizovat, aby se nepřevrhly a někoho neohrozily. Poté zajistil desetinásobné jištění, než bylo potřeba. „Chci, aby kameny nepovalilo ani silné zemětřesení,“ vysvětlil.
Kousek od aleje panovníků
Finální úpravy předpokládá do tří měsíců. „Po usazení kamenů tady vysadíme trávu a pár set metrů odsud vybudujeme parkoviště,“ vysvětlil Kouřil, který skromně dodal, že mu životní sen pomáhá plnit více lidí. „Asi nejvíce bratranec Luděk Křižánek, který zajišťoval stavební část,“ upřesnil.
Moravské Stonehenge vzniká přibližně 650 metrů od Bukovanského mlýnu, od kterého k místu vede Alej českých panovníků. „Prostor v ní mají nejen prokázaní, ale i ti mytičtí. Ze 78 jich je jich aktuálně hotových 41. Letos by jich mělo přibyt dalších devět,“ dodal Kouřil.
Originální Stonehenge stojí v Anglii, asi 13 km od Salisbury. Vzniklo přibližně před pěti tisíci lety. Šlo o nejstarší kalendář, který lze používat dodnes.