Největší zásluha patří Petru Feldovi (64), který na existenci vzkazu upozornil. „Vystupoval jsem na nedaleké zastávce, jezdil k babičce. V srpnu 1968 byly všude kolem pomalované zdi, na samoobsluze visely plakáty, “ popsal své vzpomínky coby školák.
„Ten nápis zamalovali, ale písmena začala postupně prosvítat. Všímal jsem si toho, ale nechtěl upozorňovat, aby to nikdo definitivně nezničil. Loni začala oprava domu, tak jsem na nic nečekal a kontaktoval Paměť národa a radnici," dodal Feld.
Fiala: Moskva se v srpnu 1968 přepočítala ČTK/Blesk
„Ten nápis nám všem stále připomíná, že svobodný život není samozřejmostí, protože stejně jako tehdy, než se nadějeme, mohou tudy projíždět cizí tanky," podotkl starosta městské části Brno-sever Martin Maleček (Hnutí SOL).
Brno po okupaci vojsky Varšavské smlouvy zaplavily tisíce vzkazů okupantům a kolaborantům. Nápis v Merhautově ulici je podle všeho v Brně jediným, který na veřejnosti přežil až do dneška.
21. srpen v Brně: Zemřeli učeň a elektrikář
V Brně byli 21. srpna 1968 zabiti dva mladí muži. Jednou z obětí se stal učen Josef Žemlička (†16). Na okraji čtvrti Bohunice sledoval sovětské hlídky a kolonu aut. Jeden z vojáků náhle vypálil a střela hocha smrtelně zranila. V Brně-Líšni pro změnu zastřelil sovětský voják elektrikáře Viliama Debnára. Muž vezl v autě pětiletého syna, který na rozdíl od svého otce přežil.