„Pivovar po celou dobu své existence funguje a vaří pivo na stejném místě, od samotného začátku se mu také říká starobrněnské," řekla Kateřina Čechová, která vedla jednu z prohlídek.

Areál Starobrna v roce 1872 vyrostl pár metrů od tehdy ještě funkčního klášterního pivovaru, následně přebudovaného na sladovnu. Čechová připomněla, že na pozemku někdejší cihelny byly obrovské jámy po těžbě hlíny.

Stavba sklepů se tím výrazně zlevnila a urychlila," upozornila Čechová. Pivovar měl také podzemní ledárnu přezdívanou Kréta.

Zajímavostí je fakt, že starobrněnský pivovar prokázal až neuvěřitelnou životaschopnost v období velkých krizí. „Například za druhé světové války měl rekordní výstavy, tedy v době, kdy se vařilo nízkostupňové pivo, chyběly suroviny a jiné provozy se zavíraly," uvedl historik pivovarnictví Filip Vrána.

Video
Video se připravuje ...

Do ulic Brna se po třech letech vrátil opět studentský Majáles Zdeněk Matyáš

Výroba piva prošla obrovskými změnami

Na oslavy zamířila pochopitelně i řada zaměstnanců pivovaru. Petr Tandler (48) nastoupil po vojně v roce 1996. Postupně se vypracoval až do současné pozice technika  filtrace. „Od té doby se změnilo všechno, moderní technologie vyžadují, aby člověk měl potřebnou kvalifikaci a zvládl složitý proces výroby. Je to i o zodpovědnosti, vždyť za dvě hodiny vyrobím až dva miliony piv," svěřil se Blesk.cz.

Petra zajímá i historie pivovaru, ve kterém už pracuje více než čtvrtstoletí. „Lidé před námi to měli určitě mnohem těžší. Techniky bylo málo, navážel se led, náročná byla manipulace s těžkými sudy. Dnes je to o moderních technologiích a také o stále větší odbornosti," řekl Tandler.  

Pivovar Starobrno je součástí skupiny Heineken. Jde o třetí největší českou pivovarnickou skupinu, podle výroční zprávy za rok 2020 vykázala čistý zisk 115,3 milionu korun. Do skupiny patří kromě Starobrna i značky Krušovice, Zlatopramen, Březňák a Hostan. Podle Vrány se výstav Starobrna pohybuje kolem milionu hektolitrů ročně.

Fotogalerie
11 fotografií