S očima upřenýma na hladinu Moravy trávil celou středu včelař Lubomír Žák (85) z Veselí nad Moravou. Voda se nebezpečně blížila. „Mám docela luft. Voda je už tři schůdky před přelitím,“ svěřil se Blesk.cz.

Legenda mezi včelaři žije na břehu Moravy celý život. Ví tedy velmi dobře, co dokážou povodně natropit. „Kdyby voda hrkla do zahrady, mám po úlech. Jejich podlaha je už pod úrovní hladiny řeky.“

V paměti má ničivé povodně z roku 1997. Tehdy bylo pod vodou celé město. „Věřím, že se to uklidní. Jinak by snad už hlásili v rozhlase, co a jak,“ říká s očima upřenýma na oblohu, z které padaly provazy deště.

Dvě noci už nespala

Kvůli dešťům, které zvedly hladinu Svodnice nemůže spát Libuše Pernická (72) z Brna. V Blatnici pod Svatým Antonínkem totiž hlídá dům své maminky (94) před vytopením. Pomáhají ji dvě čerpadla od hasičů.

Video
délka: 00:18.50

V Blatnici pod Svatým Antonínkem se rozvodnila Svodnice. Hynek Zdeněk, blesk.cz

„Z pondělí na úterý jsem nespala vůbec. Z úterý na středu jen dvě hodiny. Ve středu ve 3.33 jsme měli zatopený první sklep. Vzápětí se voda dostala i do druhého a do kotelny. Mám obavu o kotel, ten musíme uhlídat, jinak bude velký problém,“ uvědomuje si Pernická.

Říká, že podobně velkou vodu zažila v Blatnici jen jako dítě. „Bylo to v roce 1956, když mi bylo osm let. Dodnes se pamatuji, jakou jsme z toho měli hrůzu. Teď se to po tolika letech opět vrátilo. Snad už konečně přestane pršet,“ doufá Pernická.

Porubka spláchla kolonii

S hrůzou v očích pozorovali rozlévající se říčku Porubku ve Vřesině zahrádkáři. Polovina kolonie je pod vodou. Některé zachránily hráze z kompostu, jiné vůbec nic. „Hrůza!“ říkají.

Jindy klidná říčka se změnila po třídenním dešti ve vodní živel. „Máme úplně zničenou zahradu. Nevěřili jsme vlastním očím. Takovou spoušť jsme nečekali. Naše zahrada je totiž v kolonii jedna z těch nejvzdálenějších od Porubky,“ řekla smutně žena, která s manželem obhlížela napáchané škody.

Video
délka: 00:09.30

Tady bývala cyklostezka. Voda z rozvodněné Odry ji v Nové Vsi zalila MP Ostrava

Někteří zahrádkáři postavili improvizované hráze na levém břehu pomocí kompostu. „Zachrání to snad alespoň pár chatek, to by ale nesměla už voda stoupnout,“ říká jeden z nich s obavami v hlase.

Nejen zahrádkářům voda zalila pozemky, zahrady či domky. I velký rodinný dům necelých 30 metrů od Porubky nezůstal ušetřen. „Máme zasaženy věci, které nešly vyklidit ze sklepa. Čerpadlo, bojlery, pec, saunu či vybavení v garáži,“ řekl Marcel Vajda (46). A s obavami sledoval předpověď počasí. „Má pršet i dál. Obávám se, že tohle ještě není konec,“ dodal.

Fotogalerie
48 fotografií