Byla jsem zoufalá. Ruce i nohy jsem měla úplně zablokované. Hodinu jsem ležela, než se mi podařilo stisknout tlačítko SOS hodinek. Nebýt jich, nikdo by mi nepomohl,“ přiznala seniorka.

O problémech ženy se tak dozvěděli strážníci. „Okamžitě jsme vyjeli na místo, kde jsme uviděli ženu, která trpěla bolestmi a křečemi horních i dolních končetin. Pohybově byla paralyzována,“ uvedl mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

Strážníci proto zavolali záchranku, která ženu převezla do nemocnice. „Po ošetření jsem byla propuštěná domů. Nebýt hodinek, ležela bych tam ale možná i několik dnů,“ domýšlela se penzistka.

Video
délka: 00:24.63

Mroslava (64) z Břeclavi měla S.O.S. hodinky pouhých 5 dnů, když doma zkolabovala a přivolala si díky nim pomoc. Hynek Zdeněk

 Jak hodinky fungují?

Miroslava patří přibližně mezi 60 seniorů, kteří v Břeclavi SOS hodinky mají. Projekt stál 400 tisíc a 70 % nákladů zaplatil Jihomoravský kraj, zbytek město Břeclav. Rozdávají je místní strážníci. Paní Mirka je měla přitom teprve 5 dnů. „Na jejich fungování se nás dotazovalo už mnoho obcí z celé republiky. Velmi se nám osvědčily,“ doplnil Novák.

Systém hodinek je napojen na strážníky. Stačí jediný stisk tlačítka a ti hned vidí, kde se jejich držitel nachází. Od seniorů mají klíče od domu i výpis zdravotní dokumentace. To následně pomáhá i zdravotníkům. Za dva roky fungování projektu evidují strážníci v souvislosti s S.O.S. hodinkami 20 ostrých výjezdů.

Fotogalerie
7 fotografií