1. Vytvořte si přes den „chladnou past“
Základem úspěchu je nepustit horko dovnitř. Během největšího slunečního žáru mějte zatažené závěsy, žaluzie nebo rolety, zejména na oknech orientovaných na jih a západ. Tím zabráníte, aby se váš byt či dům proměnil ve skleník, a večer budete usínat v mnohem příjemnějším prostředí.
2. Správné větrání je tak trochu věda
Přes den nechte okna zavřená. Intenzivně větrejte až večer, v noci a brzy ráno, kdy je venku větší chládek. Pokud to lze udělat, vytvořte průvan otevřením oken na protilehlých stranách bytu. Tento proud chladnějšího vzduchu dokáže zázraky.
3. Osvěžující sprcha před spaním
Než ulehnete do postele, dejte si vlažnou nebo mírně chladnou sprchu. Ne ledovou, jelikož ta by způsobila teplotní šok a tělo by se paradoxně začalo znovu zahřívat. Vlažná sprcha sníží vaši tělesnou teplotu a připraví vás na klidnější usínání.
Máte-li bazén, jistě pomůže natáhnout pohodlné dámské či pánské plavky a trochu si zaplavat. Pokud zrovna trávíte čas na dovolené, kde si lze užít nějaký vodní sport, například paddleboarding, může to vašemu klidnému spánku také prospět. Jednak se ochladíte, ale také řádně unavíte tělo.
4. Vsaďte na správné materiály
Syntetické a saténové povlečení v létě odložte. Nejlepší volbou jsou přírodní, prodyšné materiály jako bavlna, len nebo bambus. Skvěle sají pot a umožňují pokožce dýchat. To samé platí i pro pyžamo. Volte lehké bavlněné noční košile, tílka a šortky.
5. Chladivý trik s povlečením a polštářem
Pro okamžitý pocit ochlazení zkuste jednoduchý trik: vložte povlak na polštář nebo dokonce celé prostěradlo na pár desítek minut do mrazáku (v igelitovém sáčku). Pocit chladivé látky vám pomůže rychleji usnout. Funguje také tzv. „egyptská metoda“, kdy spíte přikrytí pouze vlhkým prostěradlem nebo ručníkem.
6. Domácí klimatizace: Ventilátor a led
Nemáte klimatizaci? Nevadí. Postavte před klasický větrák velkou mísu s ledem nebo několik zmražených PET lahví s vodou. Ventilátor bude přes ledový povrch foukat ochlazený vzduch, což může citelně snížit teplotu v místnosti.
7. Hydratace, ale s rozumem
Během dne pijte dostatek vody, abyste byli dobře hydratovaní. Sklenice chladné vody těsně před spaním také pomůže. Vyhněte se však pití velkého množství tekutin najednou, abyste se v noci nebudili kvůli návštěvě toalety. Rozhodně také omezte večerní konzumaci alkoholu a kofeinu, které spánek narušují. Alkohol vás sice může „umrtvit“, ale zároveň vás dehydruje, bude vám ještě větší horko a ve stavu opilosti se kvalitní hluboký spánek nedostaví.
8. Lehká večeře, lehčí spánek
Těžká, tučná nebo příliš kořeněná jídla nutí vaše tělo k větší produkci tepla při trávení. Dejte si k večeři raději lehký salát, zeleninu, kousek ryby nebo drůbežího masa. Poslední jídlo si naplánujte alespoň 2 hodiny před ulehnutím.
9. Ochlazujte pulzní body
Rychlou úlevu od pocitu horka přinese ochlazení míst, kde krev pulzuje blízko pod povrchem kůže. Přiložte studený obklad nebo si opláchněte studenou vodou zápěstí, kotníky, zátylek, loketní a podkolenní jamky.
10. Spěte sólo (a nízko)
Každé tělo produkuje teplo. Pokud je to jen trochu možné, spěte sami, abyste nesdíleli tělesné teplo s partnerem. Teplý vzduch stoupá vzhůru, takže pokud máte možnost spát na matraci na zemi nebo v nižším patře domu, může tam být citelně chladněji.
Klidná a osvěžující noc i během tropických veder nemusí být nedosažitelným snem. Často stačí jen kombinace několika jednoduchých triků, které vám pomohou ochladit tělo i ložnici a připravit ideální podmínky pro spánek. Dopřejte si kvalitní spánek i v létě, abyste si letní dny užívali plní energie.