Julie ve třetím seriálovém díle za pomoci policisty zjišťuje, jak odhalit podvodníky s falešnou identitou, kteří hrají na city a vydávají se za amerického vojáka na nebezpečné misi, lékaře pomáhajícímu dětem v Africe či manažera slavné celebrity.

Zamilovaní lidé jsou schopní pod vlivem lásky, případě kvůli zaslepenosti potencionálním bohatstvím, dělat nerozumná rozhodnutí. Za pár hezkých slovíček jsou ochotni přijít o všechny své peníze, vzít si nevýhodné půjčky, rozprodat majetek, a dokonce i zpronevěřit peníze u sebe v zaměstnání s přesvědčením, že to vše vrátí.

„V některých případech mohou pachatelé zaslat své oběti odkaz a přihlašovací údaje do svého online bankovnictví. Opět je to ale součást podvodu. U jakékoliv webové stránky bychom se měli zabývat tím, zda je to ta správná. Jestli to není pouze kopie reálného webu, či něco zcela smyšleného. Než začneme bezhlavě klikat a vyplňovat, je dobré zaměřit se na pravost odkazu. Rozhodně se nenechejte vmanipulovat do platby přes platební brány přepravních společností a už vůbec neposílejte kopie svých osobních dokladů,“ radí Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

Autor: Československá obchodní banka, a. s.

„Na seznamce či sociální síti se s vámi seznámí atraktivní osoba. Rychle přechází k vyznávání lásky. Nešetří lichotkami a plánováním společné budoucnosti. Pachatel se poté na nějaký čas odmlčí. Najednou se znovu objeví. Je třeba zraněný a ona je jediná, která mu může pomoci. Komunikace probíhá většinou psaným textem, překládaný online překladačem. Podvodníci se vyhýbají osobnímu setkání. Zatím váhají i s videohovorem, ale s nástupem moderních technologií se to nejspíš rychle změní,“ vysvětluje vedoucí Odboru prevence Policejního prezidia České republiky Zuzana Pidrmanová s tím, že cílem podobných útoků nejsou zdaleka jen ženy.

„Když se stanete obětí takového podvodu, rozhodně se nebojte obrátit na linku 158 a v případě emoční újmy vyhledejte psychologickou pomoc. Každý problém má řešení,“ dodává.

Prince na bílém koni raději nečekejte

Ve virtuálním prostředí nevíme, kdo sedí na druhé straně. Za podvody stojí organizované skupiny, které se mohou nacházet prakticky na celém světě. Podvodníci lákají peníze pod různými legendami: chtějí peníze na léčebné výlohy, peníze pro své děti, na africké, na léčbu válečného zranění nebo na zaslání nalezeného pokladu.

Také legenda o nevyžádané zásilce se v online prostředí objevuje celkem často. Jde o známé e-maily s nečekaným dědictvím či výhrou v loterii. Princip je stejný. Pachatelé z vás chtějí vylákat všechny vaše peníze na uhrazení různých poplatků za zásilku, která vám ale nikdy nedorazí.

Autor: Československá obchodní banka, a. s.

Na co si dát pozor?

A na co se zaměřit, pokud vám zčistajasna nějaký Paul z Ameriky začne posílat zamilované zprávy? Existují jednoduché metody, jak zjistit, jestli je skutečně tím, za koho se vydává. Prvním krokem je kontrola profilu na sociální síti nebo seznamce – pokud má takový člověk jen profilovou a úvodní fotku, minimum lajků a komentářů od přátel a účet byl navíc založený nedávno, jsou to varovné signály, které naznačují falešný profil.

„V těchto typech podvodů se falešní vojáci a lékaři snaží vymámit také údaje o vašich platebních kartách. Pokud předáme pachateli číslo karty, datum expirace a CVC, může dojít ke zneužití zejména mimo EU, kde nemusí být vyžadováno ještě ověření pomocí telefonu. Dalším častým způsobem zneužití platební karty jsou platby za rezervace hotelů nebo letenek po telefonu,“ doplňuje Barbora Tyllová, produktová ředitelka ve společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Autor: Československá obchodní banka, a. s.

Seriál Tohle radši nezkoušejte!

Desetidílný seriál „Tohle radši nezkoušejte!“, jehož cílem je divákům popsat, ale i ukázat, jak se bránit deseti největším kybernetickým hrozbám v digitálním světě, vznikl v Televizním studiu ČT Ostrava. Česká televize ho bude vysílat každý den od pondělí do pátku od 9. do 20. prosince vždy od 17:40 hodin na ČT1 a následně v archivu iVysílání ČT. Nový pořad zařadila Česká televize do vysílání úmyslně před vánočními svátky, kdy dochází ke kybernetickým útokům v největší míře.