Nejúspěšnější hra amerického dramatika Josepha Kessleringa je obrovskou příležitostí pro herce komického ražení. Především pak nabzí dvě krásné role pro dvě vyzrálé herečky. A takových je jako šafránu. Na Broadway byla hra uvedena poprvé v roce 1941 a úspěch představení předpověděl hned po premiéře kritik Brooks Atkinson v the New York Times, když napsal: „Tak zábavné, že na to nikdo z nás nikdy nezapomene.“ A jeho slova se potvrdila. V následujících 3 letech se odehrálo neuvěřitelných 1444 repríz a hra poté objela doslova celý svět.

Werich: „Málokdy jsem se tak zasmál“

V roce 1958 ji uvedl ve „svém“ Divadle ABC Jan Werich, který jednu z New Yorských repríz navštívil, a už tehdy měl jasno. V programu k prvnímu českému uvedení pak napsal: Málokdy jsem se tak zasmál jako tehdy a řekl jsem si, že budu-li mít někdy ještě vliv na divadlo, že bych tu hru rád na něm viděl. Uplynulo mnoho let. Mezitím prošla všemi hlavními městy většiny států na světě… Všude ji vítaly salvy smíchu a myslím také, že ji všude brali tak, jak byla míněna: jako koště, které má vymést krváky z jeviště.“

Autor: Jerry Háša, divadlo Studio DVA

Nebyl to ale jediný důvod, proč se Werich rozhodl pro uvedení právě Kessleringova textu. Potřeboval najít hru, v níž by nemusel sám vystupovat a Arsenic and Old Lace, jak zní originální anglický název komedie, byla ideální volbou. Bohužel její uvedení nebylo bezproblémové, stejně jako nic v 50. letech, co pocházelo ze Západu. Před premiérou prosákly informace, že by hra mohla působit jako ideologická provokace. Werichovi se naštěstí podařilo hrozbu odvrátit, a na české jeviště tak vstoupila jedna z nejzábavnějších bláznivých komedií všech dob.

Komedii vzkřísilo Studio DVA

Po řadě uvedení v divadlech napříč republikou se příběhu o dvou rozkošných starších dámách, jejichž neodolatelná pohostinnost však skrývá děsivé tajemství, chopila v pražském divadle Studio DVA herečka a režisérka Sabina Remundová. Do rolí milých sester obsadila dvě komičky par excelence – svou maminku Ivu Janžurovou a Evu Holubovou. Obě na jevišti rozehrávají jednotlivé situace do takových otáček, že budou diváci jen těžko popadat dech. Zběsilý kolotoč by se ale nerozběhl nebýt dalších postav. A tak se můžeme těšit také na Mojmíra Maděriče, Petra Pěknice, Romana Štabrňáka, Jiřího Ployhara či Václava Jílka. Do nečekaných situací zasáhne i sama režisérka, a to v roli nastávající manželky synovce obou dam.

Autor: Jerry Háša, divadlo Studio DVA

Premiéra inscenace Jezinky a Bezinky se na jevišti divadla Studio DVA uskuteční 8. prosince 2022. Bližší informace o termínech včetně možnosti zakoupení vstupenek najdete na webových stránkách divadla.