Co nám dlouhodobě hrozí, pokud máme sedavé zaměstnání?

Samozřejmě nejvíce trpí záda. Při dlouhém sezení svaly ochabují a páteř se hrbí. Je důležité se několikrát za den napřímit a srovnat páteř. Tím aktivujete svaly, zlepší se vám dýchání. Dále při sezení u počítače dostává zabrat krční páteř a ruce. Proto je důležité správné nastavení pracovní plochy.

Jeden čas bylo velkým trendem sedět na nafukovacím míči. Pomáhá to?

Já osobně nafukovací míče doporučuji, ovšem není to na celodenní sezení. Jak to v životě bývá, všeho moc škodí. Ideální je třeba hodinu sedět na míči a pak na pracovním křesle a takto to střídat. Sezení na míči vás nutí sedět vzpřímeně, což je fajn, ale pokud je to dlouho, tak i na míči se můžete vyhrbit.

Odborná fyzioterapeutka Ivana Koldová DiS
Autor: Connectit.cz

Máte nějaký tip, když sedíme osm hodin, ať už v kanceláři nebo doma, jak často a jakým způsobem se máme protahovat?

Doporučuji každých 30 minut udělat menší pauzu nebo změnit polohu sedu. Jít se napít, postavit se. To plně postačí. V lepším případě si můžete pomalým otáčením a úklony hlavy procvičit krční páteř a protáhnout ztuhlé prsty a zápěstí, což je dobré pro prevenci syndromu karpálních tunelů.

Syndrom karpálního tunelu je v posledních letech hodně skloňované téma. Jak mu předejít?

V podstatě jde o civilizační nemoc, v minulosti tím trpěly například dojičky krav, dnes se syndromu karpálního tunelu přezdívá „myšitida“ – kvůli celodenní práci s počítačovou myší. Prevencí je nejen správné nastavení pracovní plochy, ale také sedadla v autě či výšky volantu. Pokud jde o počítačovou myš, je žádoucí držet ji tak, aby zápěstí nebylo křečovité nebo vylomené. Mělo by spočívat na myši v rovině. Vhodné jsou ergonomické myši, kde na správný úchop nemusíte myslet.

Jedná se o tzv. vertikální myš?

Ano, vertikální myš odlehčí vašemu zápěstí a nastaví jej do anatomické pozice, kdy se nekříží kosti předloktí, a to je právě prevencí pro syndrom karpálního tunelu. Prověřené vertikální myši a největší výběr má u nás značka CONNECT IT a z vlastní zkušenosti vím, že si na myšku zvyknete během chvilky.

I při práci z domova byste měli dodržovat určitá pravidla
Autor: IT-Trade

Jak se hlásí syndrom karpálního tunelu?

Syndrom karpálního tunelu je úžinový syndrom, kdy se utlačuje středový nerv, který probíhá zápěstím ruky. Útlak se pak projevuje brněním prstů a mravenčením. Bývá to hlavně v noci, kdy vás nepříjemné pocity zápěstí vzbudí a ruku musíte pro úlevu protřepat. Je to plíživá nemoc, která ale v horších případech končí na operačních sálech. Navíc se jedná o nejčastější nemoc z povolání. Ono se to nezdá, ale denně můžete myší „najezdit“ průměrně i půl kilometru, říká Ivana Koldová DiS.