Vánoční atmosféru si Češi, kterým nechybí smysl pro krásu, užívají. Od Sametové revoluce se právě sváteční dekorace a zdobení bytů těší stále rostoucí popularitě. Tradiční živý stromeček byl v průběhu let postupně vytlačován nejen tím umělým (ve 25 % domácností), ale mnohdy i jen menšími dekoracemi, kdy Češi namísto stromečku preferují například jen větvičky jehličnanů ve váze. Výjevy vlastní idylickým Vánocům z obrazů Josefa Lady bychom v českých domácnostech dnes už hledali marně – klesá počet domácností, které se rozhodnou navštívit tradiční půlnoční mši (zvyk už jen pro necelých 20 % respondentů), o polovinu méně Čechů vyšle na vodu svíčku na lodičce ze skořápky a jen 7 % dotazovaných se pustí do vánočního věštění s olovem.

Autor: Tesco Stores CR

Bramborový salát je skutečným symbolem Vánoc

Co nesmělo chybět na sváteční tabuli v předrevoluční éře a co kupujeme dnes? „Češi vždy byli a jsou národem bramborového salátu. Jediný správný je samozřejmě ten ‚originální‘, který si každý připravuje podle rodinného receptu,“ komentuje výsledky průzkumu Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco ČR. Právě bez bramborového salátu si dnes téměř 90 % Čechů nedovede štědrovečerní večeři představit, přičemž před rokem 1989 to bylo jen nepatrně méně (86,5 %).  Kromě bramborového salátu a kapra – klasických symbolů českých Vánoc –, byly každoroční dávkou exotických chutí podle průzkumu Tesco před Sametovou revolucí mandarinky. Ty i dnes považuje 9 z 10 Čechů za neodmyslitelnou součást sváteční atmosféry. Kdysi podpultové banány bodují na druhém místě pomyslného žebříčku a bronz patří pomerančům, které vytlačily z TOP 3 česká jablka. „Největší nárůst popularity za uplynulých 30 let sklízí exotické pomelo, které na svůj stůl kupuje téměř polovina Čechů. Ananas si pak během svátků dopřávají dvě třetiny nakupujících. O loňských Vánocích si u nás lidé koupili 384 600 kusů pomela a 160 100 kusů ananasu. Je skvělé, že bez ohledu na tradice a jedinečné představy našich zákazníků dokážeme předvánoční nabídkou vyhovět všem tak, aby si svátky užili s radostí a podle svých chutí,“ říká Patrik Dojčinovič.

Autor: Tesco Stores CR

Luxusní dárky podle Čechů – džíny vs. společně strávený čas

Jak se za uplynulých 30 let proměnila představa skutečně luxusního nebo velmi vzácného dárku, který bychom chtěli najít pod stromečkem? Dříve nejvíce potěšily šperky, jízdní kolo a oblečení, především pak džíny. Pohledem dnešní nabídky a dostupnosti zboží se může mnohdy zdát neuvěřitelné, že před rokem 1989 byly za luxusní dárky považovány i takové věci jako flanelové ručníky, fén, uherák, deskyzahraničních umělců nebo průhledné ovocné mýdlo. Oproti tomu dnešním seznamům luxusních vánočních přání vévodí podle společnosti Tesco exotické dovolené, letenky nebo wellness pobyty, hned za nimi jsou šperky a na třetí příčce automobily. Dnešní generace ale nepovažuje za luxusní dárky jen ty s co nejvyšší cenovkou. Češi za ten nejúžasnější dárek považují i samotný čas strávený s rodinou, ručně vyráběné věci od svých blízkých nebo zkrátka věci darované s láskou a od srdce, bez ohledu na pořizovací cenu. Lehce kuriózní představy o tom pravém luxusu jsou pak dárky v podobě automobilu značky Ferrari nebo návštěvy soukromého dentisty.

Autor: Tesco Stores CR