Kamila Volfová (30), spolumajitelka obchodu s barefoot obuví v Brandýse nad Labem, říká, že barefoot jsou určitým návratem ke kořenům, kdy lidé ještě v nedávné historii často chodili bosi. „Za posledních 100 let se obuvní průmysl hodně vyvíjel, ovšem tím směrem, že boty, které dříve bývaly na míru, se dnes dělají sériově a neodpovídají tvaru lidské nohy.“ Dále vysvětluje, že „v 99 % jsou boty tvarem do špičky a nejvyšší bod bývá mezi druhým a třetím prstem. Přitom člověk má většinou nejdelší palec. A tím pádem bota absolutně nerespektuje tvar nohy a z toho vznikají zdravotní zatížení.“ Např. migréna, problémy s koleny, bedry, páteří, to vše může být zapříčiněno nezdravými chodidly. Protože nejde všude chodit na boso, což často doporučují sami ortopedi nebo fyzioterapeuté, začaly se vyrábět boty, které se tomu co nejvíce přibližují.

Ženy se děsí

Největší rozdíl mezi barefooty a klasickými botami je ten, že „mají anatomický tvar špičky, takže mají nejvyšší bod nad palcem.“ Také podrážky jsou rozdílné, „jsou hodně tenké, zhruba 3-5 mm, jsou velmi ohebné a hodně lehké. Také nemají žádný podpatek, odpružení ani podporu klenby. Jsou úplně rovné a tenké.“ Vzhledem k tomu, že jsou barefooty vzhledově jiné, musejí si na ně lidé, zejména ženy, nejdříve zvyknout. Podle Kamily je to ale „jen o tom se v hlavě smířit s tím, že nemám špičku.“ „Jsou ženy, které se nikdy nevzdají podpatků,“ přidává k tématu obchodnice.

Dalším rozdílem je potom cena. U barefootů se stále jedná o malovýrobu, navíc se dává spousta peněz do vývoje materiálů na podrážky a celkově posunu, tudíž je cena pochopitelně vyšší než u běžných, sériově vyráběných, bot. V posledních letech je také kaden důraz n audržitelnost výrobního procesu, dělají se také modely z recyklovaných materiálů. U firem z Británie a Německa se musí počítat také s dražším dovozem. České a Slovenské firmy jsou v tomto ohledu výhodnější. V případě dětské obuvi nejsou ceny tak razantně odlišné a i dospělí si najdou cenově dostupnou variantu pro ně. Jen se prostě nepočítá s tím, že doma budete mít 15 párů bot, ale jen ty, které opravdu potřebujete.

Poslední změnou, kterou barefootové boty přinášejí, je styl schůze. „Dnešní krok vypadá tak, že se dupne na patu a chodidlo se už dále efektivně nevyužívá. V těch barefootech se využívá celá plocha chodidla a také prsty. Tím jak je bota měkká a nemá pod patou nic, tak dopad na ty paty ani nedovolí, protože by to bylo nepříjemné.

 

Odkazujeme na fyzioterapeuty

když má někdo zdravotní problémy, ať už při běhu či při chůzi, boty samotné ho většinou nespasí. „Pokud má člověk plochou nohu nebo spadlou klenbu, není to konečné, vždy se s tím dá něco dělat a ta brefootová bota tomu může hodně pomoct, ale vždy jim doporučuji, aby navštívili fyzioterapeuta,“ odpovídá na otázku ohledně zdraví paní Volfová. „Cviky od odborníka mohou s tou barefootovou botou velmi dobře fungovat. Když si člověk není jistý, něco ho někde pobolívá, tak opravdu doporučuji toho terapeuta, spíše než ortopeda. Ten vidí chodidlo jako uzavřený celek a většinou to skončí vložkami.“ Nakonec dodává:  „My nejsme lékaři, máme nějaká školení od fyzioterapeutů, ale tyto věci neposuzujeme.

Vzdávají hold manželům

Sama paní Volfová se o barefootech poprvé doslechla před zhruba 8-9 lety od spolužáka svého manžela. Tehdy se o to ještě tolik nezajímala, ale před 6 lety, když se jí narodila dcera, si uvědomila, že se jí vlastně nelíbí, že své první kroky musí dělat jako robot v nepadnoucích botách. „Poté jsem se tady ve městě seznámila s kamarádkou, která má o rok mladší holčičku. Často jsme se potkávaly a řešily, do čeho budeme děti obouvat,“ pokračuje Kamila ve vyprávění. Často musely obě řešit posílání z e-shopů, vracení špatných velikostí atp… Až si jednoho dne řekly, proč to nezkusit ve svém. „Tak jsme se rozhodly, že do toho půjdeme. Samozřejmě za velké podpory našich manželů, protože každá máme dvě děti a bez nich by to nešlo. Oni vlastně vytvořili celý ten obchod, my jsme si to jen naplnily těmi botami. Ale to jak vizuálně vypadá ten obchod, je práce našich manželů.

 

Proč si pořídit barefoot?

Já to často přirovnávám k tomu, když nosí malé oblečení. Když vám jsou malé džíny, tak je vám to nepohodlné a víte o tom celý den. Když si koupíte padnoucí džíny, tak už se vám nechce vracet do těch malých. Vždy když přijdou lidé do krámu, tak já jim k tomu něco řeknu, ale vždy pak říkám, zkuste si ty boty. Ta osobní zkušenost je nepřenositelná. Dokud si do těch bot nevlezete, nevíte, v čem je ten rozdíl.“ Majitelky obchodu také kromě komfortu argumentují zdravotní stránkou, která je nejpřednější. „Je to o tom pohodlí, o tom zdraví a trošku i tom návratu k nějakým tradicím,“ shrnula paní Volfová.

 

Fotogalerie
24 fotografií