Jenže odolat svařákům v osvětlených stáncích, perníčkům od babičky, bramborovému salátu od tatínka a šampaňskému vypitému v kruhu přátel, je skoro nemožné. A „přeci z toho života taky něco chceš mít, ty asketo“. Jenže prosincové obžerství nezanechá stopy jen na vaší postavě, ale donutí zhubnout i váš bankovní účet. To máme: členství ve fitku, teplejší legíny na běhání v mrazu, zelený ječmen, ananasová dieta, ještě tuhle recenzemi opěvovanou knihu... a výsledek nikde. Co dělat proto, abyste se zbavili vánočních špeků, nezruinovali rodinný rozpočet a se zdravou životosprávou neskončili hned v únoru? Přinášíme vám 6 tipů

1. REÁLNÁ OČEKÁVÁNÍ JSOU ZÁKLADEM ÚSPĚCHU

 I když se říká, že je dobré mířit na měsíc, protože i při neúspěchu skončíte mezi hvězdami, v případě hubnutí na toto motivační přísloví raději zapomeňte a stanovte si menší cíle. Pokud si totiž v lednu dáte za cíl zhubnout o 10 kilo, po čtyřech návštěvách posilovny nebudete mít na konci ledna dole ani půl kila, upadnete do deprese hned na začátku a pravděpodobně vás to odpudí od jakékoli další snahy. Uvědomte si, že hubnutí a zdravá životospráva vůbec, je běh na dlouhou trať. A zběsilé krátkodobé akce s sebou nesou pouze nezdravý jojo-efekt. Když si naplánujte, že omezíte denní přísun kalorií o 500, výsledky se sice nedostaví hned, ale nebudete hladovět a pravdědobně ve svém snažení vytrváte déle.

2. HÝBEJTE SE, NOŽKY MOJE

Sport není mord, jak si někteří z nás myslí. A ke zdravému hubnutí pohyb patří. Stejně jako v předchozím bodě ale není na místě pustit se do něj zběsile a intenzivně. Začněte pomalu – nejprve přidejte do svého denního programu pár kroků navíc. Třeba začnetě každou sobotu chodit na rodinné procházky. Pak začněte se sportovními aktivitami. Pokud jste dosud žádnému sportu neholdovali, nebojte se jich postupně vyzkoušet víc. Až najdete aktivitu, která vás opravdu baví, hubnutí půjde samo.

3. VAŘTE SI ČERSTVĚ A SAMI

Maminka, manžel nebo osobní kuchařka vám samozřejmě vařit také můžou, pokud jsou naladěni na stejné vlně hubnutí a zdravého stravování jako vy. Právě při vaření si totiž nejlépe pohlídáte, co všechno vaše jídlo obsahuje. Kupované hotové jídlo často obsahuje spoustu soli, cukru, aromat a dalších látek, které vašemu zdraví ani snažení o perfektní postavu neprospívají. Vaše jídlo by mělo ideálně obsahovat lokální ovoce a zeleninu a být vždy čerstvě připraveno. 

4. JEZTE VĚDOMĚ

Budete si možná připadat trochu hloupě, ale určitě se vyplatí pořídit si notýsek nebo aplikaci do telefonu a opravdu pečlivě si zaznamenávat každé jídlo, které pozřete. V ideálním případě si zaznamenejte i náladu, pocity, situaci u daného jídla. Divili byste se, jak často řada z nás strčí do pusy nějakou pochutinu jenom proto, že leží v dosahu. Nenutím vás k žádnému ročnímu přepočítávání kalorií, klidně stačí pár dní, během kterých zjistíte, jak zbytečně se ládujete.

 5. PRYČ S CUKREM A ALKOHOLEM, VÍTEJTE PROTEINY

 Cukry a alkohol nepatří ke zdravé stravě a navíc brzdí spalování tuků. Snažte se je proto omezovat, i když sklenka vína s přáteli či kousek dortu během víkendového výletu nejsou smrtelné hříchy. Naopak ryb, masa a vajec se nebojte. Proteiny jsou základem pro stavbu svalů a navíc skvěle zasytí, takže během dne budete mít méně hlad. Jejich doporučená dávka je 0,8 g na kg váhy, takže pokud potřebujete rychle zhubnout pár vánočních kil, klidně na týden jejich porci zdvojnásobte. Dlouhodobé vyšší dávky proteinů ale ideální nejsou.

6. VODA ZÁKLAD ŽIVOTA

Všude slyšíme, že je nutné vypít nejméně dva litry tekutin denně. Během dne ale mnoho z nás zapomíná pít. Žízeň je ale často převlečený hlad a to nejen u pivařů. A tak někdy, když si jdete do kuchyně pro sušenku, zkuste nejdříve vypít sklenici vody. Doporučuje se i vypít sklenici vlažné vody hned po ránu. Snídani kvůli tomu ale rozhodně neomezujte.