1. Špinavá sklenice zabije chuť
Špína zkazí i to nejlepší pivo. Mastnota a nečistoty v půllitru rozbíjí pěnu a pivo tak rychle zvětrává. Chuť takového piva je nevalná. „Mytí by se fakt nemělo odfláknout. Lepší je každou sklenici ještě zkontrolovat proti světlu. Tahle péče se opravdu vyplatí,“ říká Pavel Zítek, sládek pivovaru Gambrinus.
2. Teplé pivo by mělo být trestné
Stačí malá závada na chladícím zařízení a průšvih je na světě. Nechlazené pivo příšerně pění a je bez chuti. „Správná teplota je kolem 7°C. Pokud váš hospodský není ze severních Čech, kde pijí i pětistupňové, nebo z jižní Moravy, kde snesou i piva teplejší, nikdy by se neměl od 7°C příliš vzdalovat,“ vysvětluje Zítek.
3. Sklenice jako troud
K tomu, aby sklenice byla pro pivo v perfektní kondici, by měla být nejen vychlazená, ale taky mokrá, k čemuž hospodským slouží ostřik. „Každá sklenice by se těsně před čepováním měla opláchnout studenou vodou. Tím se zchladí a po jejím těle bude pivo hladce stékat. Navíc pivo pak pěkně kroužkuje. To platí, i když si objednáme v restauraci lahvové pivo,“ říká Zítek.
4. Napouštění z „vejšky“ je šlendrián
Čepování piva z výšky je špatně a je dost často výsledkem lenosti a neumětelství. Takhle „napuštěné“ pivo nemá říz a chutná unyle. Takže žádné cmrndání! Otevřít naplno kohout, opřít ho o stěnu sklenice a do piva jej přímo ponořit. Čepuje se najednou nebo na dvakrát. Tak je to správně.
5. Hospoda není čekárna
Pivo by nemělo stát pod pípou, ale před vámi. Jakmile vám výčepní natáčí půllitr jako film na pokračování, utečte. Tohle pivo totiž bude opravdový „větrák“.
A jak se skutečně dobře pivo čepuje? Podívejte se na video!
Gambrinus