Horká sluchátka drželi odborníci z Úřadu práce ČR a ministerstva práce a sociálních věcí, aby uspokojili zvídavost stovek čtenářů, kteří využili jedinečnou možnost »naživo« se informovat o novinkách, jež chystá zákon, a poradit se o aktuálních problémech. Ani vteřinu oddychu nedopřály osmi odborníkům neustále zvonící telefony.
Dvě hodiny nepřetržitě na horké lince Blesku odpovídali na záludné i zvídavé otázky volajících. Témata nezaměstnanosti, hmotné nouze, příspěvku na bydlení, příspěvku na péči a rodičovského příspěvku zaujala ohromné množství čtenářů.
Řada z nich proto nadšeně využila možnosti poradit se po telefonu s »živým« odborníkem a nespoléhat na neosobní e-maily. Obrovský zájem a »žízeň« po informacích přitom překvapily i samotné odborníky. Blesk proto vybral nejzajímavější nebo nejtypičtější otázky a odpovědi, které můžou pomoci i dalším čtenářům.
Zaměstnání zdravotně postižených + aktivní politika zaměstnanosti
Jsem invalidní a pracuji v chráněné dílně. Bojím se, že ale od Nového roku o práci přijdu. Prý má dojít k nějakým změnám v zaměstnávání zdravotně postižených. Co když se už zaměstnavateli nevyplatím a propustí mě?
„Obavy nejsou namístě. Změny, které nastanou od 1. ledna 2018 v zákoně o zaměstnanosti, nejsou vůči zaměstnavatelům nijak restriktivní. Zjednodušeně řečeno se »jen« mění systém. Výhody, které byly poskytovány chráněným pracovním místům, budou nově podmíněny uzavřením jednorázové dohody mezi zaměstnavatelem a Úřadem práce ČR o uznání tohoto zaměstnavatele na chráněném trhu práce. Má to zamezit zneužívání této podpory, snížit administrativu a zefektivnit chráněný trh práce.“
Slyšela jsem, že od Nového roku se zvýší výdělek pro invalidy. Je to pravda? A případně o kolik?
„Od 1. 1. 2018 dochází ke zvýšení základní sazby minimální mzdy ze současných 11 000 Kč na 12 200 Kč. Zvýšené mzdové náklady tzv. chráněných pracovních dílen však budou kompenzovány zvýšením mzdového příspěvku, který těmto zaměstnavatelům ze zákona náleží. Příspěvek bude navýšen od 1. 1. 2018 o 800 Kč měsíčně na jednu osobu se zdravotním postižením.“
Bydlím na Ústecku a jsem už dlouho nezaměstnaný. Teď se mi naskytla možnost pracovat, ale budu muset poměrně daleko (50 km) dojíždět. Kamarád mi radil, ať si požádám o příspěvek na dojíždění. Existuje něco takového?
„Ano. Pokud jste patřil mezi dlouhodobě nezaměstnané, můžete v rámci aktivní politiky zaměstnanosti požádat Úřad práce ČR o příspěvek na podporu regionální mobility. Výše příspěvku je 1000 až 3500 Kč měsíčně v závislosti na vzdálenosti dojížďky. Maximálně je příspěvek možné pobírat po dobu 12 měsíců.“
VIDEO: Díky progresivnímu zdanění se zvednou příjmy 98 % lidí, řekla Michaela Marksová.