Jak to vypadá v ruském kriminálu?

Sedíte v ruském kriminálu, rozhlížíte se a týpek z protější postele, ze kterého jde strach, vás jako zelenáče seznamuje s tím, jak to chodí, co vás čeká a nemine…Zlý sen? Ne. 360° video, které je ústředním bodem nové kampaně Amnesty od Havasu. Pohled očima čerstvě odsouzeného na www.prisonexit.org vtahuje diváka do děje, interaktivní prvky ve videu pak umožňují ho sdílet a podepsat petici za nespravedlivě vězněné v Rusku.

„Snažili jsme se co nejvíc napodobit realitu a zprostředkovat pocit bezvýchodnosti. Proto je video nezvykle dlouhé, bez větší akce,“ říká Eda Kauba, kreativní ředitel Havas Worldwide Prague.

Svoboda slova jako samozřejmost?

Kampaní „Prisonexit“ chce Amnesty českou veřejnost upozornit na největší případy porušování lidských práv v Rusku a vzbudit neobvyklým zážitkem s videem solidaritu s ruskými vězni svědomí. Lidskoprávní situace v Rusku se za poslední měsíce výrazně zhoršila. Rusové kritizující tamní režim na sociálních sítích jsou odsuzováni i k několikaletému vězení. Své tresty si pak odpykávají v krutých podmínkách.

„Chceme společně s lidmi, kteří se přidají, vystavit stopku útokům na svobodu slova, shromažďování a sdružování. Chceme donutit ruské orgány, aby odvolaly represivní opatření a absurdní zákony a zastavily pronásledování a kampaně proti obráncům lidských práv a lidem, kteří jen využívají svoje práva,“ říká Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International ČR.

Lidská práva a Rusko

V dubnu letošního roku vydal Ústavní soud Ruské federace zlomový rozsudek, který rozhodl, že se Rusko nebude řídit rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva. Přitom je země vázaná Evropskou úmluvou o lidských právech, kde se zavazuje rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva respektovat.

Nové zákony zásadně ovlivňují život tisíců Rusů. Jde o omezování svobody slova či svobodu shromažďování, kdy pokojné protesty po celém Rusku, včetně shromáždění malých skupin lidí nepředstavujících žádnou hrozbu nebo potíž, bývají svévolně zakazovány nebo rozehnány policií, často s nepřiměřeným použitím síly.

Nespravedlivě odsouzení...

Konkrétní vězni, na jejichž absurdní odsouzení chce Amnesty upozornit se začátkem kampaně, jsou Ildar Dadin a Darja Poljudová. Dadin už 4 roky aktivně podporuje LGBTI komunitu a ruské hnutí za lidská práva, bohužel se ale stal prvním aktivistou v Rusku, který byl za pokojné shromáždění odsouzen ke 2,5 letům vězení na základě nového zákona o veřejných shromážděních. Darja Poljudová je právnička, která se nebojí říct svůj názor. Vymezuje se vůči ruské vládě a především vůči jejím aktivitám na Ukrajině. Byla odsouzena ke 2 letům vězení za své příspěvky na sociální síti Vkontakte.

Fotogalerie
2 fotografie

Jak může vypadat den v ruském vězení si můžete vyzkoušet zde.

Více o stavu lidských práv v Ruské federaci najdete na amnesty.cz/rusko.