Pohyb lidskému tělu prospívá z mnoha důvodů. Že díky sportu získáváme fyzickou zdatnost, výdrž a obratnost, dnes už každý ví. Jen málokdo si však naplno uvědomuje, jak blahodárně působí na naši mysl či imunitní systém. Dítěti tak dáváme do života vklad v podobě dobrého zdraví.

Sportovní inspirace jsou vám k dispozici na Sportu v okolí.

„Pravidelný pohyb propojuje funkci všech systémů v těle a učí je pracovat úsporně a s dostatečnou rezervou pro vyšší výkon v budoucnu. Přiměřené cvičení tlumí vyplavování stresových hormonů a pomáhá dosáhnout lepší rovnováhy, nálady a pohody,“ říká Michal Barda, lektor Evropské házenkářské federace. „Řadou mechanismů navíc působí na imunitní systém, zvyšuje tak obranyschopnost organismu a působí protizánětlivě.“

„Jako hlavní partner České olympijské nadace bychom rádi přispěli k návratu co nejvíce dětí ke sportu. V pandemické době spousta dětí přišla o své sportovní návyky a často už se k nim, zejména v pubertálním věku, nevrátí. Pokud bude jejich blok pouze finančního rázu, rádi bychom ho pomohli odstranit. Stačí podat žádost a popsat svou situaci,“ říká Tereza Vyhnálková ze společnosti Sazka.

Žádosti o finanční příspěvek lze podávat zde.

Nejrůznější sportovní aktivity učí děti vystoupit z komfortní zóny – zvládnout i podmínky, které pro ně v tu chvíli nejsou ideální. Pomocí pohybu tak zvyšují svou psychickou i fyzickou odolnost. „Pouze na a za hranicí komfortní zóny se totiž odehrává skutečné učení, tj. schopnost pojmout nové skutečnosti a souvislosti do mého světa a pro příště s nimi počítat,“ upozorňuje Barda.

„Proměnlivé sportovní aktivity podporují navíc vnímání rozmanitých situací, rozhodování a sledování vytčeného cíle za ztížených podmínek v celém průběhu hry. To je mechanismus, kterým sport pomáhá zvyšovat adaptabilitu, residenci, vytrvalost a odolnost proti zátěžovému stresu. Bez tréninku to prostě nejde,“ dodává Barda.