Při jedné návštěvě obvodního lékaře mi zastupující doktor řekl, že vysoký krevní tlak mohu mít v důsledku jiného onemocnění. Možná z mé pacientské karty vyčetl, že mám k onemocnění ledvin jisté predispozice, každopádně se jednalo o zkušeného odborníka, který byl v tomto směru velice důsledný,“ říká paní Bohumila. Odebrané vzorky krve a moči toto podezření potvrdily. S následující kontrolou ji obvodní doktorka poslala do jednoho z nefrologických středisek, kam jezdívala čtyřikrát za rok na pravidelnou kontrolu.

Ledviny nebolí

Chronické selhání ledvin probíhá dlouhodobě a často bez varovných příznaků, protože ledviny „nebolí“. Bohumila nepociťovala žádné vedlejší účinky související se sníženou funkcí ledvin. Avšak jak běžel čas, hodnoty kreatinu se v krvi pozvolně zvyšovaly. Lékařka v nefrologickém zařízení upravila medikaci paní Bohumile tak, aby co nejvíce oddálila dialyzační proces. „Vydržela jsem poměrně dlouho s normálně fungujícími ledvinami,“ uvádí pacientka.

Peritoneální dialýza byla jasnou volbou

Rozhodnutí léčit paní Bohumilu dialýzou přišlo až po pěti letech pravidelných návštěv nefrologického zařízení v pražských Nuslích. Na místě se důchodkyně setkala s velice vstřícným a milým personálem, díky kterému si přidala téměř jako doma. „S paní doktorkou jsme často vedly rozhovory o tom, co mě čeká, jaké jsou další možnosti léčby,“ říká Bohumila. Lékařka představila pacientce moderní metodu léčby peritoneální dialýzou, která je celkově šetrnější k organizmu a nemocného v jeho životním stylu téměř neomezuje. I z těchto důvodu společně s paní doktorkou ani jednou neuvažovaly o jiném způsobu léčby. „Od začátku jsem s peritoneální dialýzou souhlasila. Osobně si myslím, že pro pacienta s onemocněním ledvin, který zároveň čeká na transplantaci, je tato metoda nejlepší volbou,“ uvádí pacientka.

Léčba na dálku

Během prvních tří měsíců léčby byla Bohumila na ruční výměně, kterou musela provádět třikrát denně. Později získala paní Bohumila přístroj HomeChoice Claria, díky kterému mohla přejít na automatizovanou peritoneální dialýzu. Výměna probíhá prostřednictvím cycleru, ke kterému se pacient v noci připojí a ráno se dialyzovaný odpojí. Oba tyto způsoby peritoneální dialýzy se dají kombinovat dle potřeby. „Největší výhodou pro mě je to, že když si vlezu do postele a připojím se k přístroji, už nikam nemusím chodit a můžu se věnovat čtení nebo poslouchat rádio,“ dodává paní Bohumila.

Nově má v sobě přístroj zabudovanou interaktivní platformou Sharesource, díky níž dochází k okamžitému přenosu dat o aktuálním stavu pacienta. Zdravotnický personál má poprvé možnost monitorovat stav dialyzovaného pacienta na dálku a v případě potřeby léčbu okamžitě přizpůsobit. Lékař získává lepší kontrolu nad léčbou a pacient vyšší komfort a pocit bezpečí. V konečném důsledku je léčba efektivnější i díky úspoře času. Pacient nemusí tak často dojíždět ke specialistovi, někdy i stovky kilometrů.

Více informací o léčbě peritoneální dialýzou najdete na www.domaci-dialyza.cz