Zázračný čertovský kámen
Šungit dostal svůj název podle místa výskytu, od Karelské vesnice Šuňga, na břehu Oněžského jezera v severozápadním Rusku. 

Objevení léčivé síly šungitu je spojeno se jménem ruského cara Petra I., na jehož rozkaz byly prováděny carskými mediky první výzkumy šungitu a šungitových minerálních vod. Legenda praví, že v bitvě u Poltavy v horkém létě r. 1709 se všechny vodní zdroje staly nebezpečnými pro lidi. To způsobilo ve švédské armádě, včetně švédského krále, hromadný výskyt žaludečních onemocnění. V ruské armádě se tyto potíže prakticky nevyskytovaly, neboť pro dezinfekci takové vody, na osobní rozkaz cara, byly používány kousky černého „čertovského kamene“ – šungitu.

Zlepšuje celkový stav organismu, odstraňuje stres, únavu, harmonizuje organismus, normalizují spánek a energeticky posiluje.

Příprava šungitové vody
Šungitovou drť nasypte do hrnce, v němž je umístěno bavlněné pláténko. Přilijte vodou a nechte projít varem cca 2-3 minuty, poté sceďte, nechte vychladnout. Tímto je šungit aktivován a připraven k používání.
Potom nasypte aktivovanou šungitovou drť (100g) do cca 2l nádoby, zalijte vodou a nechte působit 48-72 hodin. Poté je voda připravena k vnějšímu i vnitřnímu použití. Maximální účinek má voda za 72 hodin. Po 72 hodinách začínají účinky vody „couvat“, aktivita vody se začíná snižovat. Šungitová voda je mírně nasládlá, jemná, chutná. Blahodárně působí na náš organismus, který zevně čistí, léčí. Přibližně dvakrát do měsíce šungit pro přípravu šungitové vody promývejte kvůli odstranění povlaku, který se na něm tvoří.

Doporučení použití:
K ozdravně léčebným účelům se doporučuje pít šungitovou vodu kdykoliv během dne – možno nosit v malé plastové lahvi malé kamínky s vodou a během dne popíjet, nebo ji můžete použít 

Po pěti měsících jde pod zem
Šungit je aktivní cca 5 měsíců při denním používání, poté se jeho aktivita snižuje, což vede k zeslabení jeho léčebných vlastností. Proto se doporučuje eho výměna v závislosti na častosti používání. Použitý šungit je vhodné vložit do půdy na zahradě, nebo do květináčů, prospěje to vašim rostlinám.

Šungit můžete koupit ve specializovaných obchodech s minerály, 500 g dostanete za cenu od 50 Kč.