Americká studie zveřejněná v časopise Plos One ukázala, že některé látky obsažené v kosmetických výrobcích mohou způsobit urychlení biologických hodin žen o dva až čtyři roky.

Tým vědců z Washingtonovy univerzity pod vedením Ambery Cooperové sledoval 31.500 žen, které každé dva roky, od roku 1999 do roku 2008, odpovídaly na otázky týkající se zdraví a výživy, mezi nimiž byl i dotaz, zda prožívají přechod. Navíc se analyzovala jejich krev a moč, aby se zjistila přítomnost chemických látek, jako jsou například pesticidy a ftaláty přítomné v parfémech, v kosmetice, v laku na nehty či v laku na vlasy.

Vědci zjistili, že ženy, u nichž byla spotřeba těchto substancí vyšší, měly menopauzu dříve než ostatní, a to o 1,9 až 3,8 roku. Byla u nich rovněž šestkrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dříve skončí ovulace. Ve studii se zkoumala úroveň 111 chemických látek.

„Naše výsledky nedokazují, že používání těchto produktů vyvolává předčasnou menopauzu. Dokazují však to, že obě tyto věci spolu určitým způsobem souvisejí,“ vysvětluje Cooperová. Radí ženám, aby omezily kontakt s chemickými látkami a volily výrobky bez syntetických vůní (které obsahují ftaláty) nebo bio výrobky, aby omezily množství pesticidů.

„Mnoha těmto substancím jsme vystaveni, aniž bychom to mohli nějak ovlivnit. Nacházíme je všude: ve vodě, v půdě a ve vzduchu. Můžeme však omezit chemické látky ve výrobcích, které denně používáme. Musíme omezit spotřebu některých produktů,“ zdůrazňuje Cooperová. Podle expertů je dobré kontrolovat složení make-upu či výrobků určených pro osobní hygienu nebo pro úklid v domácnosti. Vědci také vyzývají ženy, aby dávaly přednost prostředkům ve skle před těmi v plastu.

Vědci chystají další testy. „To, co jsme objevili, je jen jakýsi poplašný zvoneček. Budeme muset provést další výzkumy, abychom tuto problematiku hlouběji osvětlili,“ říká Cooperová.

Washingtonova univerzita již přinesla částečné výsledky studie před dvěma lety. Pokles funkce ovulace a předčasná menopauza nemají vliv jen na plodnost ženy, ale také u ní zvyšují riziko srdečních chorob, osteoporózy a dalších zdravotních problémů. Uvedené chemické látky jsou již známé tím, že zvyšují riziko některých nádorů či metabolického syndromu, kdy řada rizikových faktorů nebo nemocí, které se často vyskytují společně, vede k předčasným komplikacím zdravotního stavu. U dívek pak způsobují předčasnou pubertu.