Máme před sebou první adventní víkend a rodiny po celém Česku hnětou a válí těsto na cukroví. Jinak tomu není ani u Zuzany Matouškové Báťové (35) z Karlových Varů. Se svými třemi malými pomocníky začala už včera.

„Kluci se nemohli dočkat, mají nejraději linecké koláčky. Lepím je k sobě domácí rybízovou marmeládou. Napéct budu muset nejméně tři várky, protože první plech v nich zmizel do minuty,“ směje se Zuzana.

Peče celá rodina. Kuba vyvaluje těsto, Daniel  (vpředu) sušenky  slepoval a nejmenší  Kájík zatím jen vše  pozoruje.
Peče celá rodina. Kuba vyvaluje těsto, Daniel (vpředu) sušenky slepoval a nejmenší Kájík zatím jen vše pozoruje.
Autor: Kateřina Moravcová

Právě použití vlastního džemu může u tohoto druhu výrazně snížit náklady. „Kvalitnější v obchodech stojí i kolem 70 korun. My máme rybíz na zahradě, takže v létě si vždy pár skleniček udělám,“ popisuje hospodyňka. Jedna várka na linecké koláčky vyjde asi na 62 korun.

„Když udělám ještě vanilkové rohlíčky, pracny a košíčky, určitě za suroviny vydám až 300 korun,“ spočetla paní Zuzana, která má i další výhodu. Ořechy do dalších druhů, které rozpočet také hodně navýší, má od kamarádky. Stačilo je vyloupat.

Na kolik vyjde těsto?

Připravené doma

1 kg hladké mouky 11,90 Kč

1 kg cukru moučka 16,90 Kč

250 g másla 49,90 Kč

2 vejce 10 Kč

1 vanilkový cukr 6,90 Kč

rybízový džem 74,90 Kč

Suroviny na jednu várku lineckých koláčků vyjdou přibližně na 62 Kč (cca 430 g těsta).

A co dáte za kupované?

Na trhu je nespočet druhů těst na linecké koláčky. Stačí si jen vybrat. Čtěte ale pozorně etiketu, ať víte, co je v těstě obsaženo. Aby třeba máslo nebylo nahrazeno margarínem.

Máslové sušenky, Jizerské pekárny, 360 g, 99,90 Kč

Těsto na linecké koláčky, Globus, 400 g, 39,90 Kč

Linecké těsto, Tesco, 500 g, 29,90 Kč

Suroviny na asi 30 kousků: 210 g hladké mouky, 140 g másla, 70 g cukru moučka, 2 žloutky, vanilkový cukr, lžička citronové šťávy, rybízová zavařenina na promazání
Suroviny na asi 30 kousků: 210 g hladké mouky, 140 g másla, 70 g cukru moučka, 2 žloutky, vanilkový cukr, lžička citronové šťávy, rybízová zavařenina na promazání
Autor: Kateřina Moravcová

Linecké cukroví: recept a přesný postup, jak na to!

Video
délka: 03:02.06

Linecké cukroví: recept a přesný postup, jak na to 

Fotogalerie
3 fotografie