Důvodů, proč dochází k popraskání rtů, je mnoho. Někdy vadí příliš velké horko, jindy suchý vzduch z klimatizace. Někomu způsobí potíže přetopené místnosti, jinému chladné, či přímo mrazivé počasí.

Vítr a mráz nebo naopak horký vzduch jsou nejčastější příčinou suchých a popraskaných rtů

Co dalšího je problém?

• Rtům nedělá dobře ani mořská slaná voda nebo naopak hodně chlorovaná v bazénech.

• Další příčinou, proč váš úsměv nevypadá jako z časopisu, může být dehydratace. A nejedná se jen o dlouhodobou dehydrataci, s popraskanými rty můžete skončit i po jedné propité noci, kdy nadměrně konzumujete alkohol (tzv. jednorázová dehydratace).

Na tohle pozor

• Pamatujte, že časté olizování rtů nevede k jejich hydrataci, ale k naprostému opaku. Sice si na chvíli od nepříjemných pocitů ulevíte, ale dlouhodobě to rtům neprospívá a vysušuje je to.

• Pozor na výběr rtěnky. Ty s matným efektem mohou vysušovat. Trpíte-li na popraskané a vysušené rty, volte rtěnky hydratační.

• Určitě jste to zažili. U televize vás honí mlsná, sáhnete po slaných brambůrkách a po chvíli cítíte pálení úst. Slaná a ostrá jídla vysušují.

• Suché rty mohou být i příznakem vážných onemocnění – například cukrovky, kvasinkové infekce nebo Crohnovy choroby.

Po jakém balzámu sáhnout?

Pokud vás trápí právě popraskání, porozhlédněte se v obchodě po balzámu s bambuckým máslem (shea butter) či včelím voskem. Vhodný je i s mandlovým, jojobovým olejem, případně s olejem z konopných semínek.

Pokud jste náchylní k zanícení popraskaných rtů, hledejte tyčinky na rty s antibakteriálními esenciálními oleji, jako je rozmarýn a máta. Balzám používejte během celého dne, doporučuje se každé dvě hodiny. Tedy mazejte, mazejte a mazejte.

RYCHLÁ RADA

Jste venku, nemáte u sebe balzám a bolí vás rty? Dýchejte nosem. Neustálá cirkulace vzduchu při dýchání ústy může vysušovat rty a způsobovat jejich praskání.

Častou chybou, které se při dýchání dopouštíme, je otevírání úst. Používejme více nos!

Účinná domácí záchrana

Na popraskané rty zabírají peelingy, zkuste si jeden vyrobit doma.

Jak na to? V mističce smíchejte lžičku medu s trochou hnědého cukru. Ten představuje přírodní peeling, med zase obsahuje hydratační enzymy, a navíc je mírně antiseptický, takže pomáhá zničit bakterie a uchovává rty hydratované.

Použití: Naneste tenkou vrstvu směsi rovnoměrně na rty. Jemně masírujte sem a tam prstem nebo měkkým zubním kartáčkem. Nechte 20 minut působit. Pak omyjte teplou vodou.

Fotogalerie
4 fotografie