19. duben 2019
Dnes je Velký pátek / Rostislav, zítra Marcela

Péče o spotřebiče krok za krokem: Kdy je čas na kontrolu? Co když vytopím sousedy?

/
 • 15. dubna 2019 ● 00:00
   

  Určitě znáte přísloví „Čistota půl zdraví“. My bychom ho však ještě rozšířili na „Čistota půl zdraví, ale i dlouhá životnost“. Tím, že se o své pomocníky důkladně staráte, docílíte nejen čistoty, ale také vám spotřebiče vydrží mnohem déle a budou méně poruchové. Jak o ně pečovat? A co dělat, když přece jen dojde k vytopení bytu?

   

 • 1.

  Péče o spotřebiče

  Nezapomínejte na údržbu pračky

  1. Myčky nádobí

   

  Předně byste měli myčku nádobí používat jen tak, jak doporučuje sám výrobce. Nesprávným používáním můžete v nejhorším případě docílit toho, že vám později nemusí být ze strany výrobce uznána reklamace. Velmi často se také doporučuje myčku pustit i naprázdno – pouze pro její důkladné vypláchnutí a zbavení nečistot. Pochopitelně byste měli využívat vhodných čisticích prostředků. Roli zde také hraje to, jaké prostředky používáte.

   

  2. Pračky

   

  Největším postrachem je u těchto spotřebičů především vodní kámen. Tvrdou vodu, která způsobuje vodní kámen, můžete omezit různými typy změkčovačů. I zde, podobně jako u myčky nádobí, se doporučuje čas od času provést praní naprázdno při teplotě 60 °C a za použití odstraňovačů vodního kamene. Často by se měly vymývat i filtry a dávkovací nádoby.

   

  3. Trouby

   

  Dnešní trouby (ale i pračky a myčky nádobí) jsou už natolik chytré, že mnohdy obsahují samočisticí procesy. Pokud však žádnou takovou zrovna nevlastníte, musíte se spolehnout na starou dobrou ruční práci. Čím dříve se do ní po vaření dáte, tím snadnější bude. Zbytky po vaření totiž mají pochopitelně i negativní vliv na další zpracovávaná jídla. Je velmi doporučeno připáleniny nejdříve nechat „odmočit“ a teprve potom se jich zbavit. Na nečistoty přitom nejvíce zabírají různé speciální přípravky určené pro trouby, stačit vám však bude i obyčejná voda ve spojení s libovolným mycím prostředkem.

   

  Doporučení

   

  Mimo to, že pravidelným čistěním docílíte lépe fungujících spotřebičů, můžete také ušetřit i několik korun ročně. Důsledná péče se tedy vyplatí ve všech ohledech.

   

  Nevystavujte své elektrické spotřebiče vodě. Voda je totiž nebezpečná nejen pro spotřebiče samotné, ale i pro vás. Rovněž byste neměli spotřebiče vystavovat ostrému slunečnímu svitu či mrazu. Elektrospotřebiče by také neměly být zbytečně přetěžovány, může totiž velmi snadno dojít k jejich přehřátí.

   

 • 2.

  Kdy je čas na výměnu či kontrolu?

  Péče není všechno… Můžete se snažit jak chcete, ale někdy prostě dojde na to, že bude čas na výměnu, případně pak servis. S výměnami bychom neměli příliš dlouho otálet. Na servis byste se měli obrátit vždy, pokud si chováním daného spotřebiče nejste na 100 % jistí – může se přitom jednat o nestandardní zvuky, nestandardní chování, případně jiná „patálie“. Lidé ze servisu určí závadu zpravidla okamžitě, jedná se tak i o určité odlehčení vašim nervům.

  Více na www.staci-malo.cz

   

  Vybírejte také spotřebiče známých firem, máte u nich totiž vyšší jistotu toho, že k žádné poruše nedojde. Neznámí výrobci nižších cenových kategorií nemusejí být zpravidla ta nejlepší volba.

   VIDEO: Pravidelně pečujte i o myčku, vyplatí se to!

  Video
  délka: 00:20
  720p 360p

  Generali - Pravidelně pečujte o myčku Generali

 • 3.

  Co dělat v případě, kdy dojde k vytopení?

   

  Pračka bez dozoru může vytopit byt váš i sousedův.

  Vytopení domu/bytu je určitě nemilá věc, avšak stává se. Díky našim krátkým doporučením byste tak měli docílit toho, že k dané situaci vůbec nedojde nebo alespoň snížíte její následky. Vytopení většinou lehce zničí malbu, poškodí rozvody či elektrospotřebiče, nebo dokonce i nábytek. Vytopení je pak zejména palčivým problémem u bytových domů, kde svou neopatrností lehce poškodíte i ostatní sousedy.

   

  1. Vše si zdokumentujte

   

  Pokud budete danou situaci řešit s pojišťovnou, je vhodné pořídit co nejvíce kvalitní fotodokumentaci poškozených věcí. Ta může totiž celou situace velmi značně urychlit.

   

  2. Omezte další pokračování katastrofy

   

  Udělejte vše pro to, aby nedošlo k dalšímu šíření nehody. Může jít přitom např. o odčerpání vody, vysoušení, umístění zábran a další pomocné techniky.

   

  3. Kontaktujte pojišťovnu

   

  Pojišťovna by měla o škodě vědět co možná nejdříve. Pro rychlé řešení vyřešení celé situace mějte připraveny tyto podklady: číslo pojistné smlouvy; krátké vysvětlení toho, co se vlastně přihodilo; kdy k situace došlo; jak vážná daná situace je; jak se s vámi může pojišťovna spojit; adresu, na které budete k zastižení v případě, pokud nehodláte zůstat v daném objektu.

   

  4. Ukliďte

   

  Uklízejte pouze v případě, kdy se můžete do domu dostat tak, aby přitom žádná voda neunikla ven. Zaměřte se přitom jen na základní úklid a opravy.

   

 • 4.

  Důležité tipy přímo od hasičů

   

  Nezapínejte spotřebiče v době, kdy nejste doma.

   

  Před dovolenou uzavřete přívod vody.

   

  Nezapomeňte na vanu při jejím napouštění.

   

  Kontrolujte stav hadic a veškerého potrubí v domě.

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy