29. květen 2020
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Čokoládu do kabelky, pastu na kartáček! Psycholožka radí, jak zažehnout jiskru i v letitém vztahu

/
 • 12. února 2019 ● 09:44

  Blíží se Valentýn – den zamilovaných. Mnoho lidí si řekne, že toto období mají už za sebou. Ale je to škoda. Milovat a být zamilovaný se nemusí vylučovat. Zamilovanost v sobě nese lehkost, romantiku, touhu, pochopení, které se časem vytrácejí. Jak na to, aby se vše vrátilo?

   „O vztah je třeba pečovat a hýčkat ho. Je to jako s květinou. Neznamená, že když ji už máte doma dlouho, že ji nebudete zalévat. Naopak o to větší péči potřebuje, aby byla stále tak krásná,“ říká psycholožka Anna Lukešová, autorka projektu MAMApsychologie. Připravila pro vás rady, jak na to.

 • 1.

  Pohlazení

  Kdykoliv projdete kolem svého partnera, můžete ho jen tak letmo pohladit po ramenou. Takový dotyk není třeba komentovat. Je to nejtišší způsob, jak dát partnerovi najevo, že víte, že tu je, že ho nepřehlížíte, že vám je dobře, že tu je a že je fajn, že jste spolu.

 • 2.

  Rande

  Jééé, kde jsou ty časy, kdy jste šli na rande! Přivolejte je zpět. Co takhle každé první pondělí v měsíci si zařídit hlídání a jít na rande? Potkat se v restauraci nebo jít do kina? Jednou za měsíc? Že to nejde? Jde. I kdyby tím randem měla být procházka od vlaku domů.

 • 3.

  Z očí do očí

  Minimálně jeden rozhovor denně by měl být z očí do očí. Voláte si, mluvíte na sebe skrz displej, odpovídáte si a přitom se díváte do mobilů. Vždyť stačí pár vět, pozdrav, přání hezkého dne, jakákoliv informace, která je podaná z očí do očí.

 • 4.

  Společný projekt

  Dokud se něco plánuje, je to dobré. Tak si vytvořte nějaké plány. Je potřeba vymalovat? Dodělat zahradu? Není potřeba koupit nové matrace?

   

 • 5.

  Naslouchání

  Musíte partnerovi říci ještě to a to a to? A co třeba jednou za týden jen naslouchat a tím projevit zájem. Stačí se zeptat – je něco, co tě trápí, co bys chtěl změnit?

 • 6.

  Nový společný zájem

  Chodili jste spolu hrát tenis? Nebo do divadla? Za přáteli? Dívali se společně na film? Oživte to. Nebo najděte nový společný zájem, třeba kurz vaření nebo tance.

 • 7.

  Ranní rituál

  Není čas a nikdy nebude, pokud si ho neuděláte. Nevadí, že vaše káva zůstane nedopitá, ale podstatné je, že si každé ráno uvaříte společný nápoj či připravíte sklenici vody s citronem. Ten společný začátek vám dá sílu do celého dne.

  VIDEO: Párový terapeut v redakci Blesku hovořil o krizi ve vztahu.

  Video
  délka: 26:54.59

  Párový terapeut: Krize je záchranou, příležitostí uzdravit vztah Studio Blesk

 • 8.

  Plány

  Dokud nebudete plánovat a mít vytyčený cíl, čas poběží a jak se říká, »skutek utek«. Plánujte dovolené, návštěvy, divadlo, výlety. Vezměte to do svých rukou!

 • 9.

  Večerní rituál

  Večerní rituál společného vína, čaje, večeře je to, co váš vztah může nejvíce posilovat a dávat mu sílu rozkvétat. Udělejte si rituál, až děti usnou, dejte si víno a povídejte si třeba jen pět minut. Zvyknete si na to a budete to milovat.

 • 10.

  Překvapení

  Někdo je má rád, jiný ne. Vždyť ale stačí maličkosti. Má ráda čokoládu, jen tak jí dejte jednu do kabelky. Má rád, když o něj pečujete? Stačí mu dát pastu na kartáček. 

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy