23. leden 2019
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Doba vánoční, »doba přežírací«: 7 rad, jak přežít svátky ve zdraví

/
 • Odolat vánočním pochutinám je těžké, následky však bývají dost svízelné...
  19. prosince 2017 ● 10:45
   

  Celý rok se jakžtakž držíte a o svátcích popustíte uzdu a sníte, co vidíte? To je velká chyba! Vedle jojoefektu to rozhodně neocení ani vaše zažívání. Poradíme, jak si vánoce užít a hlavně ve zdraví přežít…

 • 1.

  Odlehčený salát

  Bramborový salát je klasikou na štědrovečerním stole, a když ho odlehčíte, rozhodně neztratí na chuti. „Zkuste salát bez majolky, kterou nahraďte jogurtem smíchaným s troškou olivového oleje, hořčicí, kyselou okurkou a cibulí. Pokud budete chtít salát ještě více dietní, můžete místo brambor použít tuřín – téměř zapomenutou zeleninu. Tuřín má navíc pozitivní účinky na trávení,“ radí výživová poradkyně Věra Burešová.

  Nyní už stačí jen servírovat a dozdobit například citronem, plátky rajčat, papriky, petrželkou...

 • 2.

  Trojobal zdravě

  Smažení není nejzdravější variantou úpravy jídla, ale se správnou volbou tuku, jeho přiměřeným množstvím, ale i okapáním přebytečného tuku, se ho nemusíme bát.  Velmi populárním druhem obalu se stala hraška. K tomuto obalování nepotřebujeme vejce, jen vodu. Je to rychlý a zdravější způsob obalování než klasický trojobal. Další možnou variantou je prášek z mleté cizrny. Místo strouhanky můžeme použít také ovesné vločky nebo nadrcené kukuřičné lupínky. Velmi chutných způsobem může být obalování v pivním těstíčku.

  Bramborový salát, smažený kapr nebo řízek - to jsou tradice vánočního stolu

 • 3.

  Neužeňte si žlučníkový záchvat

  O Vánocích si můžete dopřát pestřejší jídelníček, dovolit si více sladkého či o sklenku s přáteli navíc. Ale určitě se vyhněte bezhlavému přejídání s výmluvami na svátky. Snažte se stravování udržet v rovnováze. Dopřát si něco neobvyklého můžete kdykoli během roku, takže proč najednou zkonzumovat vše v rámci pár dnů. Ordinace lékařů se tradičně kolem vánoc plní pacienty s bolavými žaludky či podrážděnými žlučníky…

  Pozor na vánoční ujídání v klidu u televize.

 • 4.

  Přípitek »na sucho«

  Alkohol ke svátkům neodmyslitelně patří. Suchá, lehká vína obsahují mnohem méně cukru než likéry a šampaňské. Ke skleničce suchého bílého vína přidejte sklenku vody, která se nezapočítává do pitného režimu. Nezapomínejte vypít minimálně 1,5 litru obyčejné vody v průběhu dne. Pozor také na sladké limonády.

  Suchá, lehká vína obsahují mnohem méně cukru než likéry a šampaňské.

 • 5.

  Dětský jídelníček

  Nezapomínejte ani na děti. Určitě jejich stravování neomlouvejte svátky a tím, že jednou za rok si mohou dopřát. Nejmenší děti si na spoustu potravin zatím zvykají, především jejich žaludek a zažívaní. Obezřetní buďte i s nejrůznějšími oříšky, jedlými ozdobami na cukroví – na vše, co by dítě mohlo vdechnout. Hlídejte také množství cukru.

  Dejte pozor na děti,ať se o vánocích nepřejídají.

 • 6.

  Nehladovte

  Čekáte-li na zlaté prase a kvůli tomu hladovíte, tak na něj raději nečekejte. Kvůli pocitu vyhladovění pak totiž sníte, co vidíte. A to není dobře. Pokud se chystáte na oslavu se spoustou dobrot, dejte si menší jídlo už doma. Jezte v klidu, nehltejte. O svátcích, při přeplněných stolech, to platí obzvlášť. Jezte pomalu, přemýšlejte nad tím, co jíte. Jídlo do sebe bezhlavě »neházejte«.

  Vánoce bez jídla by snad ani nebyly Vánoce. Jak na přejídání nahlížejí výživoví specialisté?

 • 7.

  Pohyb i o svátcích

  Ačkoli venku bude zima a vám doma pod dekou u pohádek až moc dobře, mějte silnou vůli a běžte se projít a protáhnout. I krátká procházka vašemu tělu prospěje. Pokud pravidelně sportujete, Vánoce by vás neměly vyhodit z rytmu.

  Vyražte na procházku, udělá vám dobře.

  Zdroj: naturhouse-cz.cz

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy