Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Doba zabijaček: 4 tipy, které byste měli znát,než vyrazíte za ovarem!

/
 • Doba zabijaček je opět tady.
  Doba zabijaček je opět tady. (archiv Blesk)
  3. února 2017 ● 09:31

  Nastává čas zabijaček a masopustů. Na jitrničky, jelítka, ovárky, prdelačku a další dobroty se sbíhají sliny snad každému – vyjma vegetariánů. Připravili jsme malý průvodce českou zabíjačkou.

 • 1.

  Společenská událost

  Tradičním svátkem na každé vesnici byla v minulosti zabijačka. V dobách bez lednic a mrazáků se dělaly zabijačky z těchto praktických důvodů právě v chladnějších měsících roku. Tato tradice se zachovala až dodnes. Nejednalo se totiž pouze o porážku prasete a zpracování masa, ale hlavně o důležitou společenskou událost, při které se scházela celá rodina i sousedé.

  Doba zabijaček je opět tady.
  Autor: Archiv Blesku

 • 2.

  Práce pro každého

  Každý měl nějaký úkol a zodpovědnost. Muselo se nachystat nádobí, hrnce a nabroušené nože. Tetičky napekly housky a neslazené buchty. Namlelo se koření, oloupala zelenina a navařily kroupy na jelita. Začínalo se již za rozbřesku, kdy přicházel řezník. Po porážce prasete následovalo vykrvení, očištění, porcování masa a zpracování vnitřností. Tradičně se pak zužitkovalo celé prase, aby nic nepřišlo na zmar.

  Doba zabijaček je opět tady.
  Autor: archiv Blesku

 • 3.

  Od hlavy až po kopýtka

  Zabijačkových pochoutek je celá řada. „Prase se zpracovává od hlavy k patě, takže namátkou můžeme vyjmenovat např. prasečí mozeček s vejci, zabijačkovou polévku z krve tzv. prdelačku, jitrnice z jater a masa plněné do střívek, či klasický ovar z jazyka a kolene,“ vyjmenovává Jiří Kulda ze Zeman maso-uzeniny. Každá lokalita měla a stále má trošku odlišné recepty a tak se v různých koutech země můžeme těšit odlišným chutím.1182440:full:true:true

 • 4.

  Zabíjačkové dobroty

  * Jitrnice, jaternice – jejich základem jsou játra, maso, bílé pečivo a koření.

  * Jelita – jsou charakteristické tmavou barvou díky krvi, která se společně s namočenými kroupami přidá k základu podobnému jitrnicím.

  * Ovar – je směs uvařeného masa, která se tradičně jí s čerstvě nastrouhaným křenem. Obvykle to bývá maso z hlavy, koleno, a jazyk.

  * Tlačenka masová nebo krvavá – jejím základem jsou vyvařené nožičky a kůže, díky kterým se vytvoří rosolovitá hmota, spojující kousky masa. Do krvavé tlačenky se navíc přidává krev.

  * Prdelačka, zabijačková nebo černá polévka – jedná se o vývar z ovarového masa, do kterého se přidá krev, kroupy a koření

  Doba zabijaček je opět tady.
  Autor: Zeman maso-uzeniny, archiv

Dnešní horoskopy