Vymoženosti tohoto století se dají používat různě, telefon už dávno není jen na telefonování, jak jsme byli zvyklí a má čím dál více funkcí. Zda je chceme využívat nebo ne, je jen na nás.Většina z nás ale používáme minimálně fotoaparát, v telefonu je vždy po ruce.
Sdílíme své soukromí
Nejprve foto portréty umisťovala na sociální sítě především mládež. Tehdy ještě většinou nešlo o záběry z terénu ale nejčastěji z koupelny, pokoje, šatny atd. Později se k focení čehokoliv a kdekoliv přidala i starší generace, a tak vidíme stále častěji na sociálních sítích fotky, co si někdo dal k obědu nebo jak okopával záhonky na zahradě.
Fotíme se spolu
Již od počátku tu byla snaha i o skupinová selfie, ale bylo to vždy omezeno nataženou rukou fotografujícího. Doba pokročila a výrobci uvedli na trh teleskopické tyče, které se jednoduše přidělají k telefonu.
Dívejte se na mě
Pro některé se selfie stala životním náplní. Cestují po světě a snaží se ulovit co nejvzácnější, nejzajímavější snímky. Sbírání selfíček věnují většinu dne, dost času zabere i lajkování fotek všem ostatním přispěvatelům a spřízněných selfařům. Dnešní technologie umožňují vyfotit, a ve vteřině zveřejnit, svůj úlovek na sociálních sítích. Chtějí ukázat všem, kde jsou, jak se výborně baví, jak jim to sluší nebo jak vypadají vtipně. Neužívají si například výlet, ale užívají si, že se na něm mohou fotit. Předkládají světu často jen iluzi, aby to na fotce vypadalo dobře. Dělá jim prostě radost sbírat lajky, je to jejich odměna za vynaloženou snahu.
Selfie s celebritou
Dokonce v posledních letech příznivci hvězd stříbrného plátna téměř přestali shánět podpisy slavných a žádají místo toho selfie, Nad sběratelskou vášní provozovanou v ústraní zvítězila snaha po zviditelnění se, po možnosti pochlubit se na sociálních sítích, s kým že jsme se to setkali. O slavnou osobnost už ani tolik nejde, jde především o nás, kteří máme šanci se s ní vyfotit.
Trochu pozornosti
Selfie je dnes už úplnou mánií. Do kdy jde jen o trochu pozornosti a od kdy už je to exhibicionismus? Občas slyšíme názory odpůrců moderních technologií a sociálních sítí, třeba, že selfie ztělesňuje prázdnotu a sobectví moderního světa. Nebo že selfie je určitý druh obsedantního chování a obsedantní chování je vlastně psychiatrická diagnóza. Dá se proti tomu vůbec bojovat? Mělo by to vůbec nějaký význam? Když si může pořídit selfíčko i britský premiér na státním pohřbu. Zdá se, že jde o ztracenou bitvu.