Čtvrtek 3. prosinec 2020
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení 0°C

Zimní detox organismu: 5 rychlých tipů, jak si pročistit tělo!

/
 • Nečekejte na jaro, na detox organismu je pravý čas právě teď!
  Nečekejte na jaro, na detox organismu je pravý čas právě teď! (Shutterstock.com)
  18. ledna 2016 ● 09:48

  Pokud už vás ubíjí krátké zimní dny a brzké stmívání nebo jste se pořád nezbavili vánočních kil, zkuste tipy na rychlý a bezbolestný detox.

 • 1.

  Zastavte se a nečekejte na jaro

   

  Synonymem detoxikace se stalo jaro. Je ale důležité nechat organismus odpočinout víckrát do roka. „Období nízkých teplot bez slunečního svitu je pro detoxikaci ideální. Pomůže nám rychle získat zpět ztracenou energii,“ upozorňuje Šárka Hloušková, odbornice na detoxikační a antiparazitní programy.  Na nic nemáme čas, zanedbáváme se a odbýváme. „Detoxikace není prioritně o hubnutí, ale o očištění a ozdravení. Hubnutí je vlastně velmi příjemným vedlejším efektem,“ vysvětluje  Hloušková. A pokud detox zařadíte do své životosprávy pravidelně, třeba dvakrát za rok, nehrozí vám ani jojo efekt.

  Nečekejte na jaro, dopřejte tělu oddech hned!

   

 • 2.

  Auto do servisu, kabát do čistírny – a co naše tělo?

   

  Člověk, stejně jako třeba auto, potřebuje servis. Dejte svému tělu šanci se zastavit, odpočinout si od dosavadního způsobu stravování, zbavit ho nadbytku solí a usazenin. Díky změně jídelníčku pročistíte krev, celý kapilární a lymfatický systém i vnitřní orgány – játra, plíce, střeva a ledviny. „Během svátků se náš jídelníček naprosto vychýlí z normálu. Těžko si odepřeme cukroví, salát s majonézou nebo pečenou husu,“ upozorňuje.

  Detox organismu je dobrý alespoň dvakrát za rok.

   

 • 3.

  Základem je strava

   

  Nejjednodušší poučka, kterou všichni známe. Je nejlevnější, ale zároveň nejnáročnější – na důslednost, přemýšlení i čas. Potravinové doplňky sice mohou pomoci, většina lidí, kteří na svůj jídelníček dlouhodobě nedbají, je na tom ale tak, že jejich tělo vůbec není schopno si z doplňků stravy přínosné látky vzít. Jednoduše je zase vyloučí. „Doporučuji požívat doplňky stravy (vitamíny) až po detoxikaci organismu – když jsou stěny a klky tenkého střeva dostatečně očištěny, prokrveny a připraveny na jejich vstřebávání do krevního oběhu,“ říká Šárka Hloušková.

  Aby vitamíny dobře fungovaly, tělo na jejich přijetí musí být připravené.

   

 • 4.

  Jak sestavit detoxikační jídelníček?

   

  Jídelníček je potřeba sestavit z lehce stravitelných potravin, které mají dostatek vitamínů, vlákniny a nezatěžují organismus.  Vaření překvapivě nemusí být těžké na přípravu, někdy zabere i méně času než klasická česká kuchyně. „Nyní je sezona ořechů a červené řepy – zkuste k snídani bílý jogurt s vlašskými ořechy, medem a skořicí, k obědu si udělejte salát z vařené či syrové řepy a k večeři třeba brokolici s tymiánem nebo něco se zelenými fazolkami. Dopoledne svačte sušené švestky a ořechy, odpoledne si dejte bílý jogurt nebo zeleninu,“ doporučuje Šárka Hloušková. Důležité je při detoxikaci nepočítat žádné kalorie, jezte do absolutního pocitu nasycení a neomezujte se. Vaše tělo si samo řekne.

  Červená řepa je ideální zimní potravina plná vitamínů.

   

 • 5.

  Důležitý je pitný režim

   

  V průběhu detoxikace bychom měli zvýšit příjem tekutin. Aby detoxikace správně probíhala a toxiny se mohly odplavovat, doporučuji denně vypít 40 ml vody na 1 kg váhy. „Náš organismus je většinou překyselený – jíme hodně masa a sladkostí, proto doporučuji přidávat si do kohoutkové vody sáček s korálovou vodou, ta učiní vodu zásaditou, a pomůže tak organismu s odkyselením,“ říká Hloušková. Korálové kalcium je drcený korál Xango, který obsahuje 70 stopových prvků a minerálů. Pitím této vody se do organizmu dostávají veškeré minerály a stopové prvky v podobě iontů, takže ihned okysličují krev a tím celý kapilární systém.

  Dostatek vody odplavuje z těla škodliviny.

   

  www.dokrabicky.cz

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy