To, že vlastnictví domácího zvířete působí (alespoň většinou) blahodárně na lidskou psychiku, je známé, a dokonce existují i léčebné metody jako canisterapie či felinoterapie. Ty využívají přítomnosti zvířat, například u pacientů s mozkovými
dysfunkcemi, svalovou dystrofií nebo epilepsií. Vědci z University of Arizona však mají odvážnější teorii! „Pes provází člověka již po tisíce let a my si myslíme, že soužití psa a člověka zlepšuje lidskou imunitu,“ tvrdí Kim Kelly z výzkumného týmu.

Pes jako probiotikum?

„V lidském trávicím systému je 500 různých bakterií – »špatné« i ty »dobré«, které nám pomáhají lépe trávit potravu a posilují imunitní systém,“ vysvětluje Kelly. Některé potraviny, např. jogurt, pak působí jako probiotikum (látka příznivě ovlivňující zdraví konzumenta – pozn. red.). „V zásadě chceme zjistit, zda má pes stejné účinky na zdraví člověka jako jogurt,“ shrnuje do jedné věty odvážnou teorii doktorka Kelly.

Olizování prospívá zdraví

Psí olizování prý posiluje imunitu! „Některé studie prokázaly, že psi posilují imunitní systém dětí a snižují riziko astmatu a alergií. Domníváme se, že psi fungují jako probiotikum, které podporuje tvorbu »dobrých« bakterií v našem žaludku. Zvlášť blahodárné účinky jsou patrné u starších lidí,“ tvrdí vedoucí výzkumu, dr. Charles Raison. Výzkumníci teď hledají dobrovolníky, aby svou teorii experimentálně podpořili.

Co na to čeští veterináři?

„Přítomnost zvířete jednoznačně člověku pomáhá. Ovlivnění imunity se zjišťuje složitě, ale imunita člověka je závislá i na jeho psychice a na tu mají psi a kočky jednoznačně u normálního člověka pozitivní vliv. Pes a s tím spojená nutnost jej venčit zase podporují u majitele pravidelný aktivní pohyb a často i komunikaci s jinými majiteli na vycházce,“ říká MVDr. Václava Molcarová.

„Možné to je. U astmatu několik studií ukázalo, že děti, které žily se zvířaty, netrpěly astmatem a alergiemi ve srovnání s těmi ze »sterilních domácností«. Je to právě proto, že v průběhu vývoje dochází k »tréningu« imunitního systému. Pozitivní také je, že přítomnost psa u lidí snižuje hladinu kortizolu, který negativně ovlivňuje imunitní systém. Je ovšem i řada nebezpečných nemocí přenosných ze zvířat na lidi, přenosných při dotyku,“ upozorňuje MVDr. Martina Načeradská.