1. Vše si dobře promyslete
Ať plánujete úpravy jakéhokoli rozsahu, vše důkladně promyslete. Stanovte si, co od rekonstrukce očekáváte, poraďte se s odborníky, jaké řešení je ideální. Můžete si nechat vyrobit i 3D vizualizace budoucího stavu třeba koupelny, abyste měli reálnou představu.
 
2. Naplánujte to časově
Na rekonstrukci potřebujete čas. Pokud v bytě či domě, kde se renovuje koupelna, žijete, situujte práce např. do období letních prázdnin, kdy je možné využít na přechodné bydlení třeba chalupu. Vyhněte se také období pracovních uzávěrek či jiných vypjatých situací.
 
3. Vyberte firmu
Na dodání prací poptejte několik firem a vyberte tu nejvýhodnější. Jen pozor! Nejlevnější nemusí nutně znamenat nejlepší. Rozhodujte se i na základě referencí, doporučení přátel a známých, ale i jednání jejích zaměstnanců, komunikace.
 
4. Nechte si zpracovat cenovou nabídku
S vybranou firmou si schvalte rozsah prací a nechte si vypracovat závaznou cenovou kalkulaci. Vyhnete se tomu, že v konečné faktuře budou uvedeny i další náklady s výmluvou, že ty firma do rámcového rozpočtu nezahrnuje.
 
5. Zajistěte finance
Situace, kdy vám v kuchyni trčí ze zdi dráty a peníze právě došly, není ideální. Vždy počítejte s rezervou proti odhadnuté či firmou udané ceně. Plánujete-li si půjčit, stanovte částku, kterou budete schopní dlouhodobě splácet.

Autor: Shutterstock

 
6. Vyberte způsob financování
K financování menších záměrů se hodí úvěr ze stavebního spoření. U vyšších částek jsou častější hypotéky. Šilháte-li po půjčce od nebankovní instituce, buďte velmi obezřetní. Ani úvěr z kreditní karty či půjčka na cokoli není dobrá volba. Takové úvěry mohou vyjít draho.
 
7. Schovávejte si faktury
Pečlivě shromažďujte faktury. Jsou nezbytné pro doložení účelu využití peněz. Případnou nabídku firmy na rekonstrukci „bez papíru“ proto raději odmítněte. Vyhnete se tak nepříjemnostem, a to i při případné reklamaci dodaných prací či materiálu.
 
8. Neplaťte předem
Součástí smlouvy se stavební firmou by měl být rozpis splátek, které budete průběžně hradit. Poslední splátku, doporučuje se 5 %, zaplaťte až po odstranění případných závad. Pokud by firma odmítla nedostatky opravit, máte rezervu, abyste na dokončení pozvali někoho jiného.
 
9. Nepodceňujte stavební dozor
Stavební dozor ušetří spoustu času. Dohlíží, aby bylo vše provedeno včas a v souladu s projektovou dokumentací. Pokud se něco nepovede, odpovědnost padá na jeho hlavu. Se stavebním dozorem sepište podrobnou smlouvu s úkoly a povinnostmi. I na tyto služby můžete využít peníze ze stavebního spoření.
 
10. Zeptejte se účetního
I pro úvěr ze stavebního spoření stále platí, že si úroky můžete odečíst z daní. Takto si můžete odepsat částku až do výše 300 000 Kč ročně, a tím ušetřit desítky tisíc korun.