Tvrdost matrací odráží stupnice se škálou od jedné do pěti. Ortopedi tvrdí, že z tvrdší matrace vás záda bolet nebudou. Doporučují většinou stupeň tři a výše.

Jak vybrat správnou matraci

V prvé řadě musí být pod matrací kvalitní rošt. Pokud není, může vám narušit spánek, i když si pořídíte drahou matraci. Vhodná matrace umí správně rozložit hmotnost těla a poskytuje páteři dostatečnou oporu. Kopíruje tvar těla a zádové svaly si tak mohou v noci odpočinout a uvolnit se.

Není to příliš časté, ale existují prodejci, kteří vám dokonce půjčí před nákupem matraci domů, abyste si ji mohli vyzkoušet. Využijte této nabídky.

Pokud to možné není, otestujte si přímo v prodejně, jaká je nejlepší matrace v nabídce. Zkoušejte je v klidu, nikam nespěchejte. Poležte si klidně několik minut v poloze, v níž nejraději usínáte. Jak poznáte kvalitu? To je poměrně jednoduché – musíte se cítit dobře.

Nejlepší matrace se přizpůsobí tělu a netlačí. Zda udrží vaši páteř v rovině, to poznáte nejlépe v poloze na boku. Prostě se vám nebudou propadat bedra. Pokud má matrace správnou bodovou elasticitu, tj. prohýbá se jen v místě tlaku, pak jste na dobré cestě.

Správná matrace je po délce rozdělena do několika, obvykle sedmi, zón. Ty se liší strukturou materiálu podle toho, jaká část těla na ní bude spočívat. Pod kyčlemi by měla být nejtvrdší zóna, pod hlavou a nohami mírně odlehčená a ve zbylých částech, jako jsou např. ramenu, ještě víc odlehčená. Tak vypadá správná matrace, která nejlépe kopíruje tvar těla.

Další rada: hypermarkety dnes sice nabízejí téměř vše a jelikož jsou po ruce, obvykle i prodávají. Chcete-li ale vybrat tu správnou a nejlepší matraci, zajděte do specializované prodejny či studia zdravého spánku.

Jak vybrat matraci pro dítě

Pro děti se doporučuje pevnější matrace ve střední tvrdosti. U dětí není třeba, aby matrace byla rozdělena do tolika zón, jako u dospělých. Děti se ve spánku více „melou“, mění často polohu a zónování ztrácí smysl. Nejlepší matrace pro děti bývají z pěnového polyuretanu. Ty jsou nejen dostatečně pružné, ale vyhovují i z hygienického hlediska. Důležitý je potah matrace. Ten by mělo být možné sundat a vyprat minimálně na 60 °C, lépe však na 90 °C.

...
Autor: Shutterstock.com

Jak vybrat matraci pro miminko

Jakou matraci do dětské postýlky? Musí být pevná, avšak nikoli tvrdá. Miminko si totiž může v jemné kůži způsobit otlaky. Hrozí také, že jeho tělíčko nebude dostatečně prokrveno. Pokud na to nebudete myslet, může mít dítě později tzv. syndrom ploché hlavičky. Nejlepší matrace pro miminko musí dostatečně prodyšná, aby se dítěti dobře dýchalo. Batolata a menší děti často spí s obličejem zabořeným do matrace. I tady platí, že důležitý je potah matrace. Ten by mělo být možné sundat a vyprat minimálně na 60 °C, lépe však na 90 °C.

Kde koupit antidekubitní matrace

Pokud jde o matrace proti proleženinám, tzv. antidekubitní matrace, v tomto případě je opravdu třeba obrátit se výhradně na specializované prodejny se zdravotními pomůckami. Je jich v Česku řada a odborníci vám poradí podle toho, v jaké situaci je senior, jemuž chcete tu správnou matraci pořídit.

Více o výběru matrací čtěte zde >>>