Podle nejnovějšího výzkumu Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů (LOM) uvažuje o otcovské dovolené až 90 % českých mužů! „Všem můžeme jen doporučit otevřít doma toto téma a prodiskutovat v rodině i se zaměstnavatelem reálné možnosti. Každopádně je to velká šance pro celou rodinu,“ říká Lukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů.

1. mýtus: Táta není chlap?

Z výzkumu také vyplynulo, že 66% dotázaných má muže na »rodičáku« za normální věc a dalších 28 % je považuje dokonce za borce a frajery. Pouze 4% dotázaných uvedlo, že takoví muži jsou exoti, neschopové a chudinkové. Z další části průzkumu vyplynulo, že 31 % mužů by pravděpodobně na rodičovskou dovolenou alespoň na chvíli šlo a 12 % je přesvědčeno, že na ni nastoupí.

2. mýtus: Rodičovská je mateřská!

Mateřská a rodičovská dovolená často splývá, je v nich ale výrazný rozdíl. Mateřská dovolená je období 6 měsíců - většinou 1 měsíc před porodem a 5 měsíců po porodu - kdy je hrazeno 70 % mzdy. Na rodičovskou je možné nastoupit kdykoli po skončení mateřské a může to být i jen na chvilku. Psychologové doporučují, aby první rok byla s dětmi spíše matka. Od 1. roku věku je pro dítě i celou rodinu přínosné, aby alespoň několik měsíců byl s dítětem doma otec.

3. mýtus: Rodina bude v bídě

Rozdíl mezi platem muže a ženy je podle průzkumu zhruba šest tisíc korun. A právě peníze uvádí mnoho mužů jako důvod, že si nemohou dovolit odejít ze zaměstnání, protože manželka by rodinu neuživila. Řešením, které doporučují psychologové, je zvolit třeba jen tři měsíce, které posílá vztah dítěte a otce i celé rodiny.

4. mýtus: Kdo je doma, je »bačkora«

Táta, který se stará o děti a rodinu, musí být pěkný »podpantoflák«, kterému velí manželka. I tato zažitá představa se naštěstí už hroutí. Podle Ligy otevřených mužů chodí na rodičovskou manažeři, lékaři, IT specialisté a další klíčoví pracovníci. Také mezi umělci je hodně mužů, kteří svůj čas věnují dětem – například jeden z nejtalentovanějších herců mladé generace Jan Dolanský, který se svou partnerkou herečkou Lenkou Vlasákovou vychovává hned čtyři děti. Také zpěvák kapely Vypsaná fixa Michal Mareda nebo známý ekonom Tomáš Sedláček znají otcovskou dovolenou.

5. mýtus: Muži nevědí, jak s dětmi zacházet

Běžná péče o děti je z velké části získaná dovednost. I matky se musí učit, jak pečovat o dítě. Praxe ukazuje, že otcové, kteří zůstali se svými dětmi doma, a to třeba hned od narození dětí, se dokážou o dítě postarat stejně dobře jako matka. Samozřejmě až na kojení. Pouze 10 % mužů v průzkumu uvedlo, že se bojí, že starost o dítě nezvládne.