V letošním roce šlo o první vypouštění pstruhů, další se uskuteční na podzim. Celkem budou v roce 2014 vypuštěny zhruba 2 tuny pstruhů. Letos Jakub Vágner a rybáři zvolili Labe a přehradu ve Špindlerově Mlýně. „Hlavním důvodem je, že je tu pro ryby krásné prostředí. Řeka má nádherná zákoutí a spoustu velkých kamenů, za kterými se ryby mohou schovávat i v okamžiku, kdy je velká voda,“ vysvětluje Vágner.

Vypuštěným pstruhům se daří velmi dobře. Přežije jich přes 80 procent, a to i proto, že jsou vždy přivezeni z přírodních vodních nádrží, kde nejsou krmeni granulemi, a vysazují se pstruzi různého stáří. Navíc letos jsou vypouštěni v oblasti, kde je omezen rybolov. „Pstruh obecný potoční je vzácnější než jeho jiné druhy. Proto vždy hledáme místo jeho přirozeného výskytu. Takové, které tolik neohrožují predátoři. Ryby zde budou mít svůj klid, zdivočí a potom se rozplavou dál,“ poznamenal Vágner a dodal: „Je výhodou, že jsme ve městě, kde jsou pstruzi pod větším dohledem. A například vydry nebo kormoráni, kteří jinde doslova decimují život v mělkých řekách, si tu nemohou vládnout, jak je jim libo.“

Vypouštění pstruhů do vody nadšeně přihlížela skoro stovka lidí. „Pokud se k přírodě budeme chovat šetrně a budeme jí pomáhat, tak ti pstruzi tu budou ještě v době, až vy budete mít děti,“ řekl Jakub Vágner špindlerovským dětem, které přišly vypouštění sledovat. Ještě předtím pro ně slavný rybář uspořádal besedu, v rámci které je seznámil se svými zážitky z výprav za obřími rybami.
V rámci projektu Cesta pstruha bylo postupně vysazeno již více než 8 tun ryb. V letech 2011 a 2012 probíhalo vypouštění do řeky Střely v městečku Plasy na Plzeňsku, od roku 2013 byl projekt rozšířen i na řeku Labe. Pstruzi byli vloni vypuštěni do Labe ve Vrchlabí, asi v devítikilometrovém úseku.

Populace lososovitých ryb byla v posledních desetiletích značně decimována. Kvalita vody se však díky čistírnám odpadních vod značně zlepšila, a tak se pstruzi i jiné lososovité ryby mohou vrátit do svých původních domovů. Pstruhové revíry však nejsou schopny obnovy rybí populace bez cizí pomoci.
Společnost Veolia Voda a Nadační fond Veolia i v minulých letech podporovaly návrat ryb do našich řek, konkrétně šlo o lososy a úhoře. Přispívaly také na výstavbu rybích přechodů. Na těchto projektech spolupracovaly s Českým rybářským svazem.

S Jakubem Vágnerem spolupracují i na programu pro školy - Návrat přírody do škol, jehož podstatou je organizace přednášek s Jakubem Vágnerem o ochraně přírody na základních školách po celé České republice.
Ve Špindlerově Mlýně byla při příležitosti vypouštění pstruhů slavnostně otevřena nová naučná stezka věnovaná právě pstruhům. „Cesta pstruha se nachází přímo v centru města podél řeky Labe v městském parku. Věřím, že se stane velmi vyhledávanou a zajímavou lokalitou pro návštěvníky našeho města,“ řekl při otevření starosta Vladimír Staruch.

Stezka, kterou vytvořila společnost Veolia Voda přibližuje na 6 panelech cíl a význam projektu, seznámí návštěvníky s místní faunou a florou a hravou formou přiblíží život pstruhů dětem i dospělým. Děti si mohou poslechnout i hezkou "vodní" pohádku.
Více informací o projektu „Cesta pstruha“ je možné získat na webových stránkách www.cestapstruha.cz