Vinice kolem Hustopečí v minulosti patřily k největším v českých zemích a patřily šlechtě, klášterům i bohatým měšťanům. Stejně jako jinde i tady měli místní obyvatelé pod svými domy vinné sklepy.

Hustopeče
Autor: publikace Krajem vína

V horní části náměstí stojí od roku 1579 renesanční dům U Synků, pod nímž se dochovaly dva souběžné sklepy. V těchto stylově zrekonstruovaných podzemních prostorech je dnes umístěna stálá vinařská expozice města Hustopeče s vinotékou. Expozice od roku 2003 slouží k propagaci vinařství celé Velkopavlovické vinařské podoblasti. Vedle historických předmětů, které sloužily k ošetřování vinic, k výrobě a uskladnění vína návštěvníky zaujmou informační panely, popisující celoroční práci na vinici, výrobu vína a staletou vinařskou tradici na Hustopečsku. V obou sklepech jsou k vidění kóje na víno, v nichž vystavují vzorky své produkce zdejší vinaři. Zde se dozvíte také vše o jednotlivých odrůdách vinné révy pěstované v ČR.

Hustopeče
Autor: archiv www.vinazmoravy.cz

Na nádvoří domu U Synků je kuriozita a český unikát – pískovcová plastika kvasinky vinné, která je 69 230krát větší než živý originál. Jde o největší uměleckou zvětšeninu mikroorganismu v ČR.

Hustopeče nádvoří
Autor: publikace Krajem vína

Dominantou Hustopečí je moderní chrám sv. Václava a sv. Anežky, vybudovaný na místě pozdně gotického kostela sv. Václava, silně poškozeného za 2. světové války. V interiérech nového chrámu si lze prohlédnout kopie zachráněných architektonických prvků původního kostela, jež do nich byly citlivě zakomponovány.

Při poznávání vinařských zajímavostí čas utíká rychle, proto je dobré předem myslet na to, kam večer složit hlavu. Jižní Morava je plná příjemných penzionů a hotýlků v různých cenových úrovních. Pokud byste si nebyli jisti, podle čeho vybírat, klíčem pro vás může být systém certifikovaných vinařských turistických zařízení. Jejich přehled a rozsah poskytovaných služeb najdete na www.wineofczechrepublic.cz/certifikace.