Správná životospráva

Určitě víte, že k zátěži kloubů a následné bolesti velmi přispívá nadváha, která je často výsledkem nevhodného stravování. Další problémem je také stres, nedostatek odpočinku i pohybu, a to zvlášť při sedavém zaměstnaní. „Navíc, pokud vím, že každodenně takto nějaký kloub či sval přetěžuji, musím to také vyrovnat a ztuhlé svalstvo uvolnit vhodným cvičením,“ radí MUDr. Jiří Hnátek, vedoucí lékař Lázní Luhačovice.

Pravidelně cvičte

Pozor! Například oblíbený běh často vede k bolestem páteře i kloubů. „Navíc v případě, že už vás trápí některé z kloubních onemocnění, je nutné aktivity vhodně vybírat a přizpůsobit ještě více, a to jak na míru konkrétním kloubním postižením, tak celkovému léčebnému postupu. Jak na to, vám poradí v ordinacích lékařů a fyzioterapeutů,“ vysvětluje MUDr. Jindřich Maršík z Léčebných lázní Jáchymov, které se specializují se na léčbu pohybového aparátu.

Největším problémem je stres, nedostatek odpočinku i pohybu, a to zvlášť při sedavém zaměstnaní.
Autor: Profimedia

To nerozchodíte!

Patříte k těm, kteří tvrdí, že se bolesti kloubů nějak rozchodí? Pak zpozorněte – důsledkem tohoto přístupu mohou být nevratná poškození kloubů! To znamená, že může dojít nejen ke snížení jeho stability, ale vést k problémům i ve vzdálenějších částech těla. O to složitější je pak odhalit původní příčinu.

Vitaminy, masti, gely Volně dostupné masti a gely určitě od bolesti na čas uleví. Ale... „V domácím prostředí jsou běžně využívány různé bylinné masti. Proti tomu nelze nic namítat, pokud se tím nezmešká včasné odhalení závažnější příčiny potíží,“ varuje primář Maršík a dodává: „Pokud máte kloubní potíže, které nejsou pouze následkem zvýšené zátěže, neodeznívají, často se opakují a stěhují se z kloubu na kloub, doporučuji navštívit svého lékaře.“

Poslední možnost jsou lázně

Pokud už jste vyčerpali všechny možnosti dostupné léčby a nepomohla ani rehabilitace, požádejte svého lékaře o napsání lázní... Pomůže odborná rehabilitace doplněná vodoléčebnými a elektroléčebnými procedurami, a především procedurami za využití přírodního léčivého zdroje, jako jsou například uhličité či radonové koupele. Díky zmírnění bolestí se zlepší celková kvalita života, a to dokonce na měsíce, až na jeden rok od skončení pobytu.

 

Video
Video se připravuje ...

„Může to mít fatální následky," psycholožka o uzavřených školách a izolaci dětí Blesk