Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Pomocníci proti nachlazení: Borovice, černý bez, měsíček, máta a rakytník

/
 • Teď je zvýšené riziko onemocnění nachlazením.
  1. listopadu 2019 ● 10:12

  Radikální pokles teplot, který nás z příjemného babího léta vrhl rovnou do mrazivé zimy, je jako stvořený pro vznik nachlazení, rýmiček a kašlíků. Pokud už je vaše tělo ale imunní vůči zázvoru, medu či cibuli, máme pro vás nášup dalších přírodních zázraků, které byste mohli vyzkoušet.

 • 1.

  Borovice protáhne nos

  Má protizánětlivé účinky, je antialergická a pomáhá při odkašlávání. Trápí-li vás problémy horních i dolních cest dýchacích, sáhněte po borovici. Z mladých výhonků, jehličí či šišek připravte čaj na kašel, který bude bohatý na vitamin C.

   

  V kůře a jehličí je také hodně vitaminu A a karotenoidů, které blahodárně působí na zrak. Léčivé účinky má i procházka v borovém lese, protože díky éterickým olejům a pryskyřicím obsaženým v borovicích je tu nejčistší vzduch.

  Autor: cnc

 • 2.

  Černý bez proti horečce

  Černý bez patří mezi hlavní bojovníky při horečkách doprovázející rýmu, kašel a zahlenění. Působí totiž antivirově, protizánětlivě, usnadňuje vykašlávání, je antioxidační a podporuje imunitu. Ideální je popíjet jej při kúrách, kdy se snažíte nemoc vypotit. Vysoká teplota sice patří k obrannému mechanismu našeho těla, kterým se vypořádává s nemocí, neměla by však trvat déle než dva dny.

  Autor: Profimedia.cz

 • 3.

  Máta osvěží

  Už jen vůně máty, která obsahuje silice mentolu a menthonemu je příjemná, osvěžující a takřka hned uvolňuje zanesený nos. „Máta pomáhá k uvolnění horních dýchacích cest. Vhodná je jak k vnitřnímu užívání, tak k inhalaci,“ radí odborník Bohumil Ždichynec.

   

  Máta navíc zatočí s bacily i ve vašich ústech a krku. Stačí utrhnout pár lístků a žvýkat je. Návdavkem je navíc i velmi účinná v boji proti akné. Pít ji můžete jako čaj nebo ji přidávat do šťáv.

  Autor: shutterstock

 • 4.

  Měsíček je starodávný lék

  Léčivé účinky měsíčku jsou známy nejméně od 12. století. Je vlastně přírodním antibiotikum, které působí antisepticky a potlačuje vznik i rozvoj nebezpečných bakterií. Je prevencí před vznikem nádorů - dělohy, prsou nebo v trávicím ústrojí. Nejčastěji se užívá jako čaj nebo tinktura či kloktadlo. 

  Autor: iStock.com

 • 5.

  Rakytník s dávkou vitaminu C

  Léčivou sílu rakytníku znali již ve starém Řecku. Rakytník obsahuje celou řadu vitamínů, včetně notné dávky vitamínu C, která je několikanásobně vyšší než například v pomeranči. Olej z rakytníku pak pomáhá také antibakteriálně, působí regeneračně a snižuje bolest, proto se hodí také při léčbě bolesti v krku. Zároveň má antioxidační a zklidňující účinky, takže přispívá ke správné obranyschopnosti organismu.

   

  Výhodou olejové formy je, že zároveň zvlhčuje sliznici a brání jejímu podráždění. Užívat jej lze například ve formě olejových sprejů do krku nebo jako lízátka.

  Autor: Shutterstock

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy