Pokud jde o roupa dětského (Enterobius vermicularis), za poslední roky byly oficiálně vykázány tyto počty nakažených: 1017 (2016), 947 nákaz (2017) a 1085 (2018), předtím bylo od r. 2008 hlášeno nejvíc případů v roce 2015 a to 774 případů. „Je tam tedy určitý nárůst, z hlediska hlášených případů je to u nás nejčastější nákaza červem. Tato nákaza ale není nijak zásadně nebezpečná,“ vysvětluje docent Rastitslav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Lidská nákaza

Roupy, které se vyskytují zejména u dětí jsou lidskou nákazou. „Děti si dávají prstíky do pusy, poškrabou se u zadečku, protože je to tam svědí, neumyjí si dobře ruce po toaletě a může dojít k nákaze,“ vysvětluje epidemiolog. Jak se bránit?  „Je to otázka hlavně dostatečně časté hygieny rukou a stříhání nehtů nakrátko. Přenáší se to lehce hlavně v dětských kolektivech a rodinách,“ dodal Maďar.

Čím dalším se Češi loni nakazili?

K nejčastějším parazitárním nákazám u česká populace patří naše běžná toxoplazmóza.  „V loňském roce hlášeno 108 případů, stejně jako předloni. Většina z akutních infekcí je tak mírná, že uniká záchytu a hlášení. Protilátky má až cca pětina populace,“ vysvětluje epidemiolog.

Všechny formy toxoplazmózy způsobuje stejný druh jednobuněčného parazita s názvem Toxoplasma gondii. U většiny nakažených zůstane infekce bez vnějších projevů nebo se dostaví chřipkové příznaky s únavou a zvětšením mízních uzlin. U osob s oslabenou imunitou, ať už vlivem jiné nemoci nebo léčby (chemoterapie, transplantace apod.), může však způsobit vážné až život ohrožující onemocnění centrálního nervového systému a následkem postižení sítnice i slepotu.

Podle statistik Státního zdravotního ústavu byly u nás hlášeny v loňském roce 2018 tyto další počty parazitárních nákaz:

 Schistosomóza (60 osob)

Schistosomiáza je parazitární onemocnění napadající člověka i zvířata. Způsobují ho krevní motolice rodu Schistosoma (krevnička). Parazitní červi přežívají v žilách zásobujících vnitřnosti nebo močový měchýř. Nákaza je možná výlučně v cizině.

Giardióza (42 osob)

Giardióza je parazitární průjmové onemocnění střevního traktu zvířat a člověka způsobené bičíkovcem Giardia intestinalis. Onemocnění se projevuje hlenovitým, nekrvavým průjmem s velkým obsahem tuků.

Askarióza (24 osob)

Askarióza je nemoc způsobená parazitickým hlístem Ascaris lumbricoides, neboli česky škrkavka. Infekce nastává po konzumaci jídla kontaminovaném vajíčky hlíst z výkalů. Ve střevě se vylíhne larva, provrtá se přes střevní stěnu a migruje krevním oběhem do plic. Zde pronikne do alveoly a postupuje do průdušnice, kde se vykašle a spolkne. Larvy procházejí žaludek podruhé do střeva, kde dorostou. 

Amebóza (4 osoby)

Původce tropické nemoci je patogenní střevní améba Entamoeba histolytica (měňavka úplavičná), která žije ve střevním traktu člověka a vylučuje se v podobě odolných cyst.

Hymenolepsis (1 osoba)

Tasemnice dětská je nejmenší lidskou tasemnicí, dospělec dorůstá nanejvýš do délky 40 mm. Mezi rizikové skupiny patří především dětské kolektivy a lidé žijící v špatných hygienických podmínkách. Prevencí je tedy důkladné dodržování základních hygienických návyků, jako je mytí rukou před jídlem a po defekaci.

Trichinóza (1 osoba)

Onemocnění parazitujícím červem vznikající požitím nakaženého a tepelně nedostatečně zpracovaného masa (obvkle vepřového). Po počáteční fázi s průjmy a bolestmi břicha dochází k rozšíření červa do dalších orgánů, jako jsou svaly, plíce, srdce, mozek aj. s mnohdy těžkými příznaky.

VIDEO: Podívejte se, co může způsobit klíště.

Video
délka: 01:08.82
Video se připravuje ...

 Nemocnice na Bulovce