Tereza bojovala s nadbytečnými kily už od dětství. Bohužel se nedařilo. „Mnoho lidí si myslí, že ti „tlustí“ si za to můžou sami. Nikdy jsem nebyla úplně štíhlá, ale to neznamená, že bych nic nedělala. Hned, jak jsem si začala uvědomovat, že jsem tlustší, zkoušela jsem různé diety,“ popisuje Tereza. Výsledek ale nikdy nebyl trvalý, obezitu má navíc mladá dívka v rodině.

Žaludeční bypass

Tereza se tedy rozhodla pro operaci, do které vkládala všechny své naděje.  Zlom přišel ve chvíli, kdy dívce gynekoložka řekla, že ji nemůže kvůli hmotnosti vyšetřit, protože by mohla zničit lehátko. „Operace žaludku byla moje první operace v životě. Je tedy jasné, že jsem se bála a rozhodnutí nebylo vůbec lehké,“ vysvětluje Tereza. Při zákroku jí udělali žaludeční bypass, to znamená, že zmenšili žaludek a napojili ho na tenké střevo. Všechno probíhalo laparoskopicky, pomocí několika malých řezů, kterými se zavedou potřebné operační nástroje. „Celkově jsem shodila skoro 70 kilo a dostala jsem se na váhu 116 kilogramů. Pak se hubnutí v podstatě zastavilo,“ popisuje Tereza dále.

Proto byla nedávno na další operaci – šlo o nasazení kroužku na spoj, který vznikl při prvním zákroku. Po druhé operaci začala váha opět klesat.

6 menších porcí denně

Už po první operaci se naučila, jak má jíst a hýbat se. „Snažím se jíst pestře a mít v jídelníčku všechno, co je potřeba. Změna oproti tomu, jak jsem jedla před operacemi, je ve velikosti porcí. Teď musím jíst menší porce 6x v průběhu celého dne. Protože jinak nedržím žádnou tvrdou dietu, bez problémů jsem si na to zvykla,“ říká Tereza, která dnes studuje střední školu a chystá se pracovat jako zdravotní sestřička. „Překonat strach bylo nejlepší rozhodnutí v životě. Mám nyní mnohem vyšší sebevědomí, a dokonce jsem začala fotit jako plus size modelka. Mám radost, že se nejen lidem, ale hlavně sobě líbím,“ usmívá se Tereza.

Bariatrie -chirurgická léžba obezity

Platí ji pojišťovna!

Bariatrie, tedy léčba obezity pomocí operace žaludku, plně hrazená pojišťovnou, patří v ČR k minimálně využívaným metodám řešení obezity a ročně ji podstoupí pouze 1500 pacientů. Vhodná přitom je asi pro 300 000 Čechů s II. a III. stupněm obezity a s cukrovkou 2. typu. Výsledkem dodržování režimu je průměrné zhubnutí o 30 kg během jednoho roku po operaci.

Obézním je důležité pomoct, a ne je odsuzovat

Nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie je příčinou obezity u 99 % pacientů. To ale neznamená, že vina je vždy pouze na pacientovi. Svou roli hraje do určité míry dědičnost, zvyklosti v rodině, psychické komplikace, ale i změna denního režimu, například jiné zaměstnání či nezaměstnanost.

„Vznik obezity má jistě více příčin, základním principem však je přebytek přijímané energie. Od určitého stupně je však nutné obezitu považovat za nemoc a podle toho se k obezitě také chovat,“ říká MUDr. Martin Hrubý, zástupce primáře chirurgie Nemocnice Turnov.

„Ani bariatrická operace bohužel není ‚mávnutí kouzelným proutkem‘. Operace pomáhá díky zmenšení žaludku a zmírnění, nebo zmizení pocitu hladu ke snížení energetického příjmu. Je však rovněž nutno zvýšit energetický výdej. To je však pro pacienta, který výrazně zhubne, značně jednodušší. Pacienti, kteří takové změny provedou, dosahují dlouhodobě velmi dobrých výsledků,“ dodává MUDr. Hrubý.

Mnoho zajímavých informací o rizicích obezity najdete na www.mojelecbaobezity.cz

VIDEO: Odbornice na léčbu obezity MUDr. Petra Šrámková v redakci Blesku

Video
délka: 04:15.11

 redakce Blesk