13. červenec 2020
Svátek slaví Markéta, zítra Karolína

Počítáte s hrůzou každý vlas? 5 mýtů o plešatosti podle dermatologa

/
 • Plešatost je z velké části dědičná záležitost
  11. října 2018 ● 08:32

  Denně člověku běžně vypadne asi 40 až 100 vlasů. Pokud je to víc, znamená to, že něco není v pořádku. Na vyléčení plešatosti žádný zázračný lék ani vodička neexistují. Ovšem proces vypadávání vlasů se dá zpomalit! Petr Arenberger z Dermatovenerologické kliniky vinohradské Fakultní nemocnice poradí, jak na to.

 • 1.

  Plešatost je dědičná

  Statistiky uvádějí, že každý druhý muž po padesátce trpí nějakou formou plešatosti. „Ta je dána z 90 procent dědičností, a pokud ji už někdo má ve své genetické výbavě, pak pro zabránění jejího vzniku příliš udělat nemůže,“ vysvětluje dermatolog Petr Arenberger z Dermatovenerologické kliniky vinohradské Fakultní nemocnice. Stále ale mezi lidmi o plešatění kolují mýty, které je potřeba vysvětlit nebo vyvrátit.

  Prof. MUDr. Petr Arenberger
  Prof. MUDr. Petr Arenberger

 • 2.

  Dědictví po otci, nebo matce?

  Říká se, že geny mužského plešatění se předávají prostřednictvím chromozomu X z matky na syna. Ovšem lékaři z dermatologického oddělení Kliniky Mayo tvrdí, že přesnější je za řídnoucí vlasy vinit oba rodiče. Stále si totiž nejsou jistí, které geny způsobují ztrátu vlasů. Myslí si ale, že k nim přispívají obě strany rodiny. Matka má totiž dva chromozomy X, takže zjišťovat pohledem na její mužské příbuzné, zda vám budou padat vlasy, je zbytečné.

 • 3.

  Proč plešatí i ženy?

  Plešatost je geneticky ovlivněná mužskými pohlavními hormony. „Jelikož se mužské hormony tvoří i u žen v kůře nadledvinek, mohou trpět plešatostí i ony, zpravidla po přechodu. I když ztráta bývá u žen mírnější, vlasy jim ale vypadávají po celé hlavě,“ vysvětluje profesor Petr Arenberger.

   

  VIDEO: Alopecie připravila Olgu o vlasy

  Video
  délka: 02:34.75

  „Vypadáš jako opice.“ Alopecie připravila Olgu o vlasy, v práci zažila výsměch David Budai, Aleš Brunclík

   


 • 4.

  S plešatostí nastupuje stáří

  Některým mužům začnou vypadávat vlasy už mezi dvacítkou a třicítkou. Čím dříve jim vlasy začnou padat, tím je pravděpodobnější, že o svůj porost přijdou úplně. Když muži vlasy padají až po čtyřicátém roku života, zřejmě nikdy úplné »koleno« mít nebudou.

 • 5.

  Doplňky stravy a vodičky pomohou

  Reklam na produkty proti plešatosti je mraky. Většinou moc nefungují. Ovšem podle dermatologa Arengergera už účinné léky existují: „Jsou v nich obsažené látky, které dokážou podnítit vlasové váčky k tvorbě nových vlasů. U většiny pacientů se alespoň stabilizuje úbytek vlasů. Doporučuji poradit se s kožním lékařem.“

  Máte problémy s vlasy?

 • 6.

  Nošení čepice urychlí vypadávání vlasů

  To je úplný nesmysl. Jen znečištěné pokrývky hlavy mohou způsobit vyrážku nebo zánět kůže na hlavě.

 • 7.

  Železo ve stravě podporuje růst kštice

  Je známo, že vyvážená strava má na kvalitu vlasů opravdu vliv. Traduje se, že potraviny s obsahem železa jako je špenát, brokolice, fazole, hořká čokoláda, zastaví vypadávání. Jenže vědecky podpořené to není.

 • 8.

  Sexuálně náruživí muži plešatějí častěji

  Ano, plešatost může souviset s nadměrnou hladinou testosteronu. Ovšem nelze to zobecnit. Vysokou hladinu testosteronu totiž mohou mít muži vlasatí, i se »svetrem« na hrudi.

   

   

   

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy