Mamba se stále někde schovává. Kam až se může doplazit?

Mamba je tropický had. Teplotu, která u nás momentálně venku je, už nesnáší. Navíc je poměrně štíhlá (asi jako mužský palec) a rychle ztrácí teplo, není proto v žádném případě schopná se povrchem opustit dům a odplazit se někam daleko. Druhá věc jsou inženýrské sítě. Bude mít tendenci najít si úkryt. Trubka, ideálně nějaké vedení teplé vody apod. nebo díra kolem by mohly být koridorem, kterým by se mohl had přemístit. 

Kam se ukryje v domě?

Vleze do jakékoliv štěrbiny, škvíry, je to stromový had. Bude nervózní, vystresovaná, plazila by se kolem rohů místnosti, až by se dostala k jakékoliv štěrbině či škvíře a do té by se pokusila narvat. Nejspíš někde tam bude. Tam může být několik dní, nic ji nemůže přimět k tomu, aby vylezla, nelze ji nalákat ani na jídlo, bez něj vydrží klidně půl roku. Maximálně jí lze nabídnout vhodnější úkryt, než ten který náhodou našla. Jakkoliv ji vtáhnout z úkrytu je nemožné.

Co žere, může napadnout domácí mazlíčky?

Žere drobné obratlovce např. myši. Avšak je to tropický had a neví, jak se v zimě chovat. Ve stresu se bude spíš držet v úkrytu a nebude mít snahu ani nedokáže nastartovat normální životní režim, to znamená ani hledání potravy či pití. Pokud jde o domácí mazlíčky, spíše hrozí to samé, co člověku, že ji náhodou objeví a ona ho ze strachu kousne.

Může se tedy dožít v úkrytu, aniž by ji někdo objevil, jara?

Teoreticky ano, nesmí v něm ale teplota klesnout pod 10 °C. To by nepřežila. Útočný had to sám o sobě není, i kdyby ji někdo našel venku, nezaútočí sám od sebe, nebezpečí tkví v tom, že by na něj někdo omylem sáhl nebo šlápl bosou nohou.

Může uštknout opakovaně?

Mamba při kousnutí nepustí veškerý jed, může tedy uštknout i několikrát za sebou se stejnou intenzitou. Tvorbu jedu lze s trochou nadsázky přirovnat k tvorbě slin, produkuje je žláza a je velmi efektivně.

 Jaká je účinnost jejího jedu?

Jed zelených mamb je slabší a méně účinný než u mamby černé, ale rozhodně to nelze bagatelizovat. Není to ale jed, který by měl za následek rychlou smrt, uštknutí je vážné, ale jed nepůsobí okamžitě. Je čas najít pomoc…