„V případě nedostatku tekutin tělo produkuje moč s vyšší koncentrací minerálních látek a odpadních produktů, z nichž se mohou tvořit krystaly a ledvinové kameny,“ upozorňuje prim. MUDr. Michaela Matoušková z České urologické společnosti. „Hutná moč navíc dráždí močové cesty a podporuje rozvoj bakteriální infekce. A může vést až k zánětu močových cest.“

Co říká barva

Hodně světlá moč vypovídá o dobrém pitném režimu. Červená naopak signalizuje nádor, kameny nebo vrozené vady. Tmavá moč bývá při žloutence, může upozorňovat na nemoc jater. Do oranžova se moč zbarvuje při užívání některých léků. Červenofialové zbarvení způsobuje zase červená řepa.

Správný pitný režim

Pijte denně slabě a středně mineralizované vody, protože obsahují minerální látky, které pomáhají zachovávat zdravé ledviny a močové cesty. 

Jakou moc má moč?

Látky, kterých se tělo chtělo zbavit, určitě není rozumné pít. Nesmyslná je proto i urinoterapie, při které člověk pije svou vlastní nebo cizí moč.

Moč není ani schopna přílišné dezinfekce, jak se tvrdívalo. Do rány se může nesterilní močí zanést ještě něco dalšího. Když už, raději si ránu olízněte, protože sliny obsahují ptyalin působící dezinfekčně.

Močový měchýř má obsah od 150 do 450 ml. Jednorázově se dá v měchýři udržet až 900 ml moči. Za normální se považuje do 10 močení za den - při doporučovaném příjmu tekutin, tj. minimálně 2 litry denně.

Z moči se vyšetřuje pH moči, přítomnost krve, bílkovin a bakterií a množství vyloučených buněk (cytologie), které mohou odhalit nádor.

  • Hodnota pH moči se mění při zánětech.
  • Vysoký podíl bílkovin a krve v moči může znamenat postižení ledvin.
  • Krev, bílé krvinky a bakterie ukazují na zánět močových cest.
  • Přítomnost krve a pálení může znamenat drobný kamínek.
  • Krev v moči může upozorňovat na nádorové onemocnění.

VIDEO: Jaké jsou nejrozšířenější mýty o moči?

Video
délka: 03:52.74

Mýty o moči Iva Dvořáková

Fotogalerie
7 fotografií