Astma, plísně a ekzémy

Zejména astmatici a jedinci trpící ekzémy by se měli vyhnout umělým materiálům, např. takovým jako jsou mikrovlákno nebo mikroplyš. Jde o povlečení, která jsou vyrobena z polyesteru, který má velmi špatnou schopnost odvádět vlhkost a během spánku tak může docházet ke svědění nebo zapaření. Pro astmatiky je nevhodné povlečení z mikroplyše (chlupaté, na omak plyšové povlečení), u kterého hrozí vdechnutí drobných volných vláken, což může během spánku rychle vyvolat dráždivý kašel.

Autor: Matějovský

Alergie na roztoče

Roztočoví alergici mají výběr o něco složitější. Roztočům se daří dobře jak v přírodních, tak umělých materiálech. Účinné protiroztočové povlečení na českém trhu jen těžko najdete. Mnohem praktičtější je pořídit si bariérové povlaky, které roztočům zabrání se šířit k pokožce. Na bariérový povlak už pak stačí pořídit jakékoliv kvalitní povlečení, které díky této ochraně získá delší životnost.

Antibakteriální úpravy

Antibakteriální a protiplísňové úpravy jsou zbytečnou investicí. Zpravidla se jedná o dočasné povrchové úpravy, které se praním a používáním vytrácejí a ztrácejí tak svou účinnost. Po několika měsících tak máte doma obyčejné povlečení za neobyčejně velký obnos peněz. Jistým kompromisem je povlečení s podílem bambusového vlákna, o kterém je známo, že se v něm (díky jeho přirozeným vlastnostem) bakteriím příliš nedaří.

Autor: Matějovský

Důležitá je pravidelná údržba

Ať už si do lůžka zakoupíte cokoliv, nejdůležitější je údržba. Povlečení a případné speciální povlaky by alergici měli prát alespoň dvakrát do měsíce. Časté praní, dlouhé máchání, žehlení na vysoký stupeň a pravidelné větrání dokáží zlikvidovat velkou část nežádoucích organismů. Jedním z nejdůležitějších kritérií je proto spíše volba kvalitního výrobku od ověřeného výrobce. Povlečení by mělo z hlediska tvarové a barevné stálosti snést opakované časté praní a žehlení. Pokud nakoupíte kvalitní ložní prádlo, nemusíte se ničeho bát.

Jaké máte zkušenosti s povlečením pro alergiky vy?