Pacienti, které souběžně s revmatickou artritidou trápí i potíže psychické – deprese, pociťují „přelévání“ problémů z hlavy do kloubů a opačně zhruba ve tří- až čtyřtýdenních intervalech. Tento jev může souviset s několikatýdenním vývojovým parazitárním cyklem. Přítomnost vnitřních parazitů může přitom zpočátku být bez výrazných projevů, klasickými příznaky jsou dlouhodobá únava, zhoršení kvality pokožky, bolesti břicha, hlavy a právě bolestí kloubů.
JE JICH MNOHO
Nákaza vnitřními parazity je běžná i u nás, Světová zdravotnická organizace udává, že se týká zhruba poloviny planety! Jedná se o širokou škálu parazitů od parazitálních prvoků, jako je např. toxoplazmóza, přes motolice, svalovce až po parazitální červy jako škrkavky či tasemnice.
RIZIKOVÉ SKUPINY
Riziko nákazy vnitřními parazity je značně vysoké. Mezi rizikové skupiny lidí patří děti, které si hrají s hlínou a na pískovištích, kde hrozí promoření zvířecími výkaly s vajíčky parazitů. U dětí také není zcela jednoduché zajistit dokonalou hygienu. Ohrožení jsou dále majitelé domácích mazlíčků – častý je přenos ze psa či kočky. Zvířata sice odčervujeme, sebe však ne, přitom již následující dny po odčervení mohou mazlíčci chytit parazity znovu, Pozor by si měli dávat také zahrádkáři, kteří pracují s hlínou, a konečně milovníci pokrmů ze syrového masa. Tepelně neupravené maso, zejména pak rybí, může obsahovat mnoho různých parazitů.
PRAVIDELNĚ DETOXIKOVAT
Ochranou před těmito tvory jsou pravidelné detoxikace organismu se zaměřením na střevní parazity. Lze přitom úspěšně využít staleté recepty v moderním hávu. Představují je speciálních extrakty z tradičně využívaných léčivých rostlin či koření, které možná pravidelně využíváte v kuchyni. Extrakty jsou přitom dnes snadno dostupné v praktické formě speciálně upravených kapslí, která umožní působení účinných látek až přímo ve střevě.
TYTO ROSTLINY POMOHOU
Vrcholák tříslovinný – pomáhá udržet trávicí trakt bez parazitů a zlepšuje i trávení a zažívání. Terapeutický účinek má jeho peckovitý plod.
Papája – výtažek z plodů má negativní dopad na vývoj parazitů, jako jsou červi. V plodech obsažený enzym papain zajišťuje tvorbu trávicích enzymů a přispívá tím k lepšímu trávení.
Ořešák královský – přispívá k obraně organismu proti externím vlivům. Podporuje funkci střevního traktu a pomáhá udržovat střevní pravidelnost.
Kurkuma – extrakt z kořene přispívá k normální funkci jater a podporuje trávení.
Česnek – má antimikrobiální účinek. Posiluje antioxidační schopnost organismu, posiluje imunitu. Udržuje i zdraví srdce, jater, dýchacího ústrojí i normální hladinu cholesterolu.
Lapačo červené, resp. kůra tohoto stromu – je silný antioxidant, zvyšuje odolnost organismu. Přispívá k obraně proti napadení parazity i k udržení normálního krevního tlaku a zdraví cév.
Pelyněk pravý – už ve starověkém Egyptě se využíval na podporu trávení a zažívání. Zvyšuje fyziologickou odolnost organismu v případě vnějšího ohrožení.
Hřebíček vonný – cení se jeho květní poupata, která se suší. Již od pradávna je znám zejména pro dezinfekční účinky.
Tymián obecný – pomáhá k normální funkci trávicího traktu a rovněž v jeho čištění. Přispívá i k přirozené obranyschopnosti organismu a je silným antioxidantem.