V Nemocnici Nový Jičín, která patří pod skupinu AGEL, totiž spustili jako první zařízení u nás projekt léčby ekzému založené na nejmodernějším krevním separátoru, který dokáže z krve vyfiltrovat imunoglobin E, jehož původní funkce je chránit nás před parazity. "Jeho zvýšené hladiny jsou však spojeny s přecitlivělostí a onemocněními, jako je například alergické astma, alergické záněty nosní sliznice či atopický ekzém,“ vysvětluje primář transfúzního oddělení Nemocnice Nový Jičín MUDr. Zenon Lasota, na jehož pracovišti je zařízení umístěno.

Technologie pochází z Německa, kde se momentálně nacházejí jediná centra v Evropě, léčící touto metodou. Ta je navíc vhodná i pro děti a v mimotělním oběhu je během léčby vždy jen 130 mililitrů krve. Celý proces čištění krve na přístroji Therasorb Life 18 je hodně individuální, jedno sezení s pacientem ale trvá přibližně 2 hodiny a během 60 dnů by jich měl absolvovat deset, aby se dostal na 30% původní hodnoty imunoglobinu, díky které se nemocným významně uleví od potíží.

"Probíhající projekt je zaměřen na resocializaci mladých dospělých a dětí školního věku, kde má atopický ekzém významný vliv na možnosti začlenění do společnosti," uzavírá primář MUDr. Lasota.