Tento zákrok šetří čas i peníze, přesto ho u nás dosud podstoupily pouze desítky žen. Ve srovnání s klasickým sterilizačním zákrokem prováděným v nemocnicích se jedná o mizivé procento. Ambulantní sterilizace je přitom mnohem šetrnější, nevyžaduje narkózu ani hospitalizaci. V zahraničí tuto metodu již využilo více než půl milionu žen a je velmi populární, protože jde o trvalou nehormonální antikoncepci.

Jak vše probíhá?

Ambulantní sterilizace je prováděna vaginálně bez hospitalizace a narkózy. Po 20 minutách odchází pacientka domů, nepotřebuje pracovní neschopnost ani speciální pooperační režim. „Zákrok je téměř bezbolestný. Pomocí hysteroskopu vaginálně zavedeme do vejcovodů speciální spirálky, díky nimž vejcovody zarostou vlastní tkání a přirozeně tak vytvoří trvalou bariéru chránící před otěhotněním,“ vysvětluje MUDr. Martin Charvát z pražské Gynery. Spirálky jsou vyrobeny ze směsi titanu a niklu a váží necelý 1 gram.

V České republice přitom sterilizaci podstoupí ročně na 4000 žen. V nemocnicích se ale stále upřednostňuje zákrok klasickým způsobem, s narkózou a několikadenní hospitalizací. „Můj gynekolog mi sterilizaci sám doporučil. Jako epileptička mám totiž na výběr pouze tělísko nebo sterilizaci. Ambulantně však naše nemocnice zákrok neprovádí. Jak mi vysvětlili, není to pro ně ekonomicky výhodné. Já se ale bojím anestézie a hospitalizaci si nemůžu dovolit. Jsem sama se dvěma dětmi,“ popisuje svou zkušenost Markéta (39).

Bez rizik a vedlejších účinků

Ambulantní sterilizace pomocí spirálek je velmi šetrná k organismu. Hodí se pro ženy, které se obávají negativních účinků hormonální antikoncepce. Sterilizaci doporučují lékaři také ženám, v jejichž anamnéze či rodinném zatížení se vyskytují cévní onemocnění, trombózy, plicní embolie nebo poruchy srážlivosti krve. Na rozdíl od nitroděložních tělísek navíc odpadá také riziko zánětů.

Na kolik to vyjde

Protože se jedná o novinku, stále probíhají jednání s pojišťovnami o nějakých formách finanční spoluúčasti. Pacientku tak v současné době zákrok včetně spirálek vyjde na 25 000 korun, antikoncepci má však vyřešenou trvale. Za klasický zákrok, pokud ho nedoporučí lékaři, zaplatí ženy od 10 do 22 tisíc Kč.

Fotogalerie
3 fotografie

Více o sterilizaci žen čtěte ZDE