Oslovena byla téměř stovka společností z různých regionů a rozlišných průmyslových odvětví.

Jednasedmdesát procent firem podle průzkumu žádné změny v zaměstnaneckých výhodách nepřipravuje. Utáhnout zaměstnancům opasky se ale chystá 29 % společností. „Benefi ty jsou v seznamu seškrtávaných položek první na řadě,“ potvrzuje Dalibor Jakuš, jednatel pracovního portálu Profesia.

Jak firmy (ne)šetří na výhodách
Autor: Zdroj - Merces.cz

Škrtá se dovolená i připojištění

Nejčastěji totiž firmy šetří tím, že sáhnou lidem na odměny, zruší příspěvky na penzijní připojištění nebo seberou týden dovolené navíc. Přitom dovolená navíc je jednou z nejoblíbenějších a nejvíce žádaných výhod. „Do top 10 nejvyhledávanějších benefitů ovšem proniká dovolená v délce šesti týdnů,“ říká Aleš Křížek, ředitel personální společnosti Robert Half v České republice. Jak ale dodává, zatím ji poskytuje jen minimum zaměstnavatelů.

Kdo je zdravý, pracuje víc

Naopak firmy finančně »přitlačily« na zdravotní péči pro zaměstnance. Spočítaly si, že zdravý zaměstnanec odvede firmě práci rychleji a kvalitněji. „Po preventivní zdravotní péči je zvýšená poptávka. Společnosti zavádějí nadstandardní privátní programy,“ potvrzuje konzultantka Mercesu Jana Kurtinová.

Zaměstnanec: Šéfe, dej mi auto

A po jakých výhodách nejvíc touží sami zaměstnanci? Šéf, který se chce svým podřízeným zavděčit, by jim měl nabídnout služební auto i k soukromým účelům, zaplatit odborné vzdělávání nebo umožnit využití pružné pracovní doby. Naopak, o co lidé vůbec nestojí a co šéfové nabízejí, jsou firemní pracovně-hravé akce.


O odměny přišla zatím čtyři procenta zaměstnanců

Ušetřit na odměnách a třináctých platech – to je pro část firem nejschůdnější cesta, jak řešit problémy s finanční krizí. Zatímco o odměny přišla jen čtyři procenta zaměstnanců, třináctý plat si kvůli krizi může škrtnout pět procent zaměstnanců. Přitom nejde o nijak malé peníze. V průměru si totiž lidé loni díky odměnám přilepšili o 17 127 korun.

O odměny přišli 4% zaměstnanců
Autor: Blesk