Nejdřív zajděte za šéfem a zjistěte, proč výplata nepřišla. Pokud slíbí nápravu, můžete mu uvěřit a dát mu šanci. O osud své výplaty se začněte zajímat už týden po obvyklém výplatním termínu. Pokud ale nemáte peníze na svém účtu ani měsíc po výplatním termínu, osedlejte úředního šimla a začněte o své peníze bojovat.

1. DOPIS

Nejprve napište dopis šéfovi a do něj dejte termín, do kdy chcete peníze mít na účtu. Bohužel to nemá žádné právní následky – ani pro vás, ale ani pro šéfa, pokud peníze nepošle. Je to jen první krok. Vždy si ale schovejte kopii s datem. Pokud dojde na nějaké úřední jednání, máte důkaz, že jste se snažili o nápravu.

2. VÝPOVĚĎ

Pokud nemáte peníze, přestože už uplynulo 15 dní od konce měsíce, v němž jste měli výplatu nebo náhradu mzdy dostat, můžete okamžitě zrušit svůj pracovní poměr podle paragrafu 56 zákona č. 262/2006 Sb. Musíte to provést písemně a svůj důvod uvést jasně, aby nebylo možné ho dodatečně zaměnit. Převzetí okamžitého zrušení pracovního poměru si nechte od zaměstnavatele podepsat, jinak je neplatné.

Vezměte s sebou alespoň jednoho svědka, potvrdí vám vaši snahu dát výpověď v případě, že ji šéf odmítne přijmout. Výpověď můžete poslat i doporučeně do vlastních rukou poštou. Pracovní poměr skončí ve chvíli, kdy je dopis prokazatelně doručen, anebo ve chvíli, kdy se vám vrátí jako nedoručitelný. Vy pak můžete uzavřít pracovní poměr jinde, nebo se registrovat na úřadu práce. Pro jistotu si na příslušné správě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny ověřte, jestli za vás zaměstnavatel platil sociální a zdravotní pojištění.

3. NAHLASTE TO!

Jestli vám nepřišla výplata nebo nemáte zaplacené přesčasy nebo práci o víkendu, můžete se obrátit na oblastní inspektorát práce (kontakt najdete na www.suip. cz) s tzv. podnětem k provedení kontroly.

Na inspektorát můžete zajít osobně, nebo můžete stížnost poslat dopisem, faxem nebo e-mailem. Pokud inspekce zjistí, že váš šéf opravdu porušuje zákon, dá mu čas na nápravu, ale může dostat pokutu do 2 milionů korun.

4. ÚŘAD PRÁCE

Kvůli chybějící výplatě se můžete obrátit i na úřad práce. Ten vám pomůže jen tehdy, když byl na vašeho zaměstnavatele vydán insolvenční návrh. Pokud váš zaměstnavatel svůj dluh uznává, úřad práce vám vyplatí celou dlužnou mzdu (do výše 32 538 Kč čistého).

 

Nemám práci... Jsem nula?
Autor: SHUTTERSTOCK.COM,

Bez potvrzení od šéfa, že vám výplatu nedal, dostanete jen minimální mzdu (8000 korun hrubého). Insolvenční návrh můžete podat sami – ale musíte být nejméně dva ze stejné firmy.

5. PODEJTE ŽALOBU

Poslední možností je obrátit se na soud. „Musíte podat žalobu, kde bude uvedeno, kdo žaluje a koho,“ vysvětluje právník Jaroslav Vaško z www. epravo.cz. Nesmí chybět, proč ho žalujete (dluží vám), kolik peněz a od kdy, protože máte nárok i na úrok z prodlení . Samozřejmě ale musíte mít důkazy.

„Jako důkaz může být použito cokoliv – nejobvyklejší jsou listiny a svědecké výpovědi , “ říká Vaško. Určitě byste ale měli mít pracovní smlouvu a mzdový výměr. Raději si na pomoc vezměte právníka. „Pokud vyhrajete, dostanete náklady na soudní řízení zpátky,“ dodává Vaško.


RADY KROK ZA KROKEM:

1. Podívejte se do své pracovní smlouvy, jestli tam máte uvedené datum splatnosti výplaty. Pokud tam žádné datum není, považuje se za něj den, kdy byla mzda obvykle vyplácena.

2. Na chybějící peníze nečekejte déle než měsíc.

3.Zjistěte si, jestli byl na vašeho zaměstnavatele vydán insolvenční návrh (www.justice.cz).

4. Žádejte po zaměstnavateli potvrzení, že vám dluží.

5. Pokud byl vydán insolvenční návrh, obraťte se s žádostí o výplatu mzdy na úřad práce. Jednejte rychle, máte na uplatnění svých nároků jen 30 dní ode dne, kdy byl podaný insolvenční návrh. Pak sice vaše nároky nezanikají, ale museli byste je uplatnit u soudu.


JAK POSTUPOVAT NA FINANČNÍM ÚŘADĚ?

􀁺 Na úřadu práce se informujte, jestli byl na vašeho zaměstnavatele podán insolvenční návrh. To si můžete zjistit i sami na www.justice.cz v »Insolvenčním rejstříku« (musíte k tomu ale znát IČO svého zaměstnavatele).

􀁺 Pokud je insolvenční návrh vydaný, musíte si o peníze na úřadě práce požádat nejpozději do 1 měsíce od jeho vydání na formuláři »Žádost o uspokojení mzdových nároků«.

􀁺 Vyzvedněte si formulář »Doložení mzdových nároků zaměstnance« a nechte si ho od šéfa potvrdit. Pokud se vám nepodaří šéfa přesvědčit, aby vám ho potvrdil, dostanete jen minimální mzdu.

 

CO MUSÍ OBSAHOVAT STÍŽNOST?

Do svého podnětu (tedy vlastně stížnosti), musíte napsat údaje, podle kterých je možné určit vašeho zaměstnavatele. Kromě toho tam musí být stručný popis toho, v čem podle vás šéf porušuje předpisy. Ke svému podnětu přiložte i kopie dokumentů, které se týkají vašeho pracovního poměru (pracovní smlouva, mzdový výměr, potvrzení o zaměstnání apod.). Nezapomeňte napsat i své jméno, příjmení a bydliště a neopomeňte podpis.


PRÁVNÍ RADY ZADARMO :
Třicet tři bezplatných poraden v celé republice pomáhá zaměstnancům, kteří se ocitli v pracovní krizi. Poradny zřídila Českomoravská konfederace odborových svazů a jsou teď zadarmo i pro »neodboráře«. Na poradenská centra se můžete obrátit, pokud se u vás chystá například hromadné propouštění, nevyplácejí nebo krátí vám mzdu, nebo máte jiné problémy v zaměstnání. Podrobný přehled s kontakty a úředními hodinami najdete na internetovém portálu ČMKOS www.esondy. cz