Jak dlouho Korunku losujete a jak jste se k tomu dostali?
Pavlína: Já poprvé losovala v roce 2017, takže teď to je něco přes čtyři roky. Nabídla mi to kamarádka, která bydlí kousek od nás a v Korunce pracuje až hodně dlouho. Byl to pro mě vítaný přivýdělek při mateřské, ale baví mě to i teď, když už zase chodím do práce. Jen je to trochu složitější skloubit s prací a rodinou. V loterijní komisi nás je devět a musíme si mezi sebe rozdělit všechna losování, kterých je měsíčně okolo šedesáti. Kromě všedních dní losuji vždy dva víkendové dny v měsíci.
Václav: Na losování dohlížím od doby, kdy se losování přesunulo z Frýdku-Místku do Prahy, takže od února 2012. Předtím jsem spolupracoval s Chancí, proto mě vaši kolegové oslovili s nabídkou pokračovat i s Korunkou.
Kolik notářů dohlíží na losování a jaké předpoklady pro to musí mít?
Václav: U losování musí být vždy osobně přítomný jeden notář. Celkem se v Korunce střídá osm lidí ze čtyř notářských úřadů. V téhle sestavě losujeme už devět let. Losování se může účastnit jen ten, kdo má alespoň pět let právnické praxe a notářskou zkoušku. Naše úloha je role nezávislého pozorovatele. Ovšem notáři nesou velikou zodpovědnost, ručíme za svou práci celým svým majetkem. Když notář stvrdí určitý dokument, nemá žádný prostor pro chybu.
Jak lidé z vašeho okolí reagují, když zjistí, že losujete Korunku?
Pavlína: V první řadě často vysvětluji, že Korunka není Sportka. Takže hlavní rozdíly dokážu odrecitovat i o půlnoci – nedělíte se o výhry s ostatními výherci, větší část sázek se vrací lidem na výhrách plus máme skvělý věrnostní program. Často líčím, jak přesně se losuje. A je vám asi jasné, že prakticky pokaždé zazní, jestli bych mohla vylosovat jejich čísla.
Václav: My nejčastěji řešíme dědictví, s losováním se mnoho kolegů notářů nikdy nesetká. Proto je fajn, že losování Korunky je veřejnosti přístupné, občas sebou vezmu kolegy, koncipienty, které to hodně zajímá. Pochopitelně se všichni vyptávají na průběh losování. A asi s ohledem na mou profesi se s podobnými legráckami o vylosování konkrétních čísel tak často jako Pavlína nesetkávám.
Ovlivnit losování je tedy naprosto nemožné?
Václav: Přesně tak. Funguje tady několikanásobný ochranný mechanismus. Losovací zařízení, nebo jak také říkáme losovadlo, musí splňovat velmi přísná kritéria, už samotná výroba je pod dozorem mnoha kontrolních orgánů. Je navíc jen několik málo výrobců, losovadla v Korunce jsou až z Francie. Každé losovadlo musí projít pečlivou kontrolou a je opatřeno certifikátem a pečetěmi, aby se mohla vyloučit jakákoli nepovolená manipulace. Korunka má k dispozici několik sad losovacích míčků, které opět prošly přísnou kontrolou a certifikací a jsou spárovány s losovadlem.
Pavlína: Všechno je nastaveno maximálně automaticky, případný lidský zásah je minimální, tím se eliminují možné chyby. Samotný průběh losování jede podle přesného manuálu, který ho detailně popisuje. Navíc losování snímá hned několik kamer a je živě vysíláno na webu Korunky. Záznamy losování jsou pak dostupné na našem Youtube kanálu.
Provedete mě prosím losováním?
Pavlína: Do losovací místnosti přicházím nejméně půl hodiny před losováním. Zaloguju se do počítače a pak si vyberu jeden z kufrů, ve kterých jsou uložené losovací míčky. Nejprve udělám zkušební test – do osudí losovadla vložím míčky a zapnu cyklus losování. Pokud vše proběhne, jak má, míčky z losovadla naskládám zpátky do kufru. Zavřu buben losovadla a míčky naskládám do šesti trubic nad osudím, seřazené podle čísel.
Václav: Notář může kdykoliv vstoupit do procesu přípravy, vždy například zkontroluji, že jsou míčky správně seřazené a losovadlo je připraveno k losování. Pavlína či jiný člen loterijní komise mezitím vyplní v počítači formuláře potřebné informace – jméno losujícího a notáře, která sada míčků byla vybrána. Tyhle informace se automaticky přenesou do notářského zápisu, který má své unikátní číslo a je po slosování archivován po dobu jednoho sta let.
Pavlína: Jakmile vyplním v počítači vše, co je třeba, zapnu všechny kamery a pak už jen čekám na přesný čas losování. Jakmile na hodinách naskočí, kliknu v počítači tlačítko START a dám ruce pryč. Losování je automatický proces. Packy na dně trubic vypustí míčky do osudí, pak probíhá promíchávání. To trvá mezi 10 a 20 vteřinami. Následuje nasávání míčků do záchytné trubice, která se vysune ve středu osudí. Jakmile je míček nasátý, trubice vyjede výš, nad osudí, ke čtečce míčku. Čtečka načte číslo a pak packa posune míček do kruhové trubice, kterou míček dojede do místa, kde čeká na své další kolegy. Během necelých dvou minut se proces opakuje šestkrát, až dole parkuje všech šest vylosovaných míčků. V počítači už jsou losovaná čísla zapsaná díky čtečce, ale já je ještě zapíšu znovu ručně, dojde tím k jejich validaci. Deset vteřin po skončení losování se automaticky vypnou kamery a ukončí se živé vysílání losování. Vytvoří a vytisknou se všechny předepsané formuláře a protokoly a pak uklidím míčky do kufru.
Václav: Notář dohlíží na to, že průběh losování nebyl nijak narušen a zapisuje si vylosovaná čísla. Ty pak porovná s těmi, která jsou automaticky vygenerována počítačem díky čtečce míčků, o které mluvila Pavlína. Pokud je vše v pořádku, vytvoří notář notářský zápis, potvrdí podpisem a razítkem, a to ve třech vyhotoveních – originál, stejnopis a ověřený opis.
Pavlína: Jakmile je notářský zápis potvrzený, zadám v počítači Export, což je přenos vylosovaných čísel do systému Korunky. V tu chvíli přijde na řadu další kontrola vylosovaných čísel. Kolega z oddělení zákaznické péče, který sledoval přímý přenos losování, si zapisoval losovaná čísla. Vepíše je do systému a pokud se shodují s těm, která dorazila exportem z losovací místnosti, systém zveřejní čísla na webu Korunky a vyhodnotí všechny tikety vsazené na dané losování. To systému trvá zhruba pět minut. Obvykle jsou tak do deseti minut po slosování všechny tikety vyhodnocené a výherci se mohou radovat.
Takže čísla jdou do systému z několika zdrojů. Co se stane, když není shoda v číslech?
Pavlína: Ty zdroje jsou tři, čtečka losovadla, moje ruční zadání a ruční zadání kolegy ze zákaznické péče. Pokud je někde chyba, nedojde ke zveřejnění ani k vyhodnocení tiketů. Aktivujeme někoho z takzvaných superadminů, který obratem zadá ručně čísla podle notářského zápisu. Ta jsou pak brána jako definitivní, jsou zveřejněna a tikety se mohou vyhodnotit.
A stávají se takové chyby?
Pavlína: Chyba při zadání čísla je velmi, velmi výjimečná. Může ji udělat jak člověk, tak technika. Už se několikrát stalo, že čtečka nedokázala načíst číslo z míčku, i když je na něm zobrazené hned 12krát. V takovou chvíli losující zastaví proces losování, číslo zapíše do počítače ručně a losování zase pustí, pokračuje dál od místa přerušení. To je vlastně jediný zásah, který se v procesu losování dá provést. Zastavení a opětovné spuštění se dá využít, když dojde k nějaké drobné technické chybě – například se nenasaje míček, nebo promíchávání trvá déle, než je nastavená maximální doba. Technika se obvykle pak „chytne“ a funguje dál správně.
Václav: A notář takový zásah do losování samozřejmě uvede v notářském zápisu a stvrdí, že nedošlo k narušení předepsaného procesu. Pokud by k narušení došlo, losování prohlásí za neplatné a bude se muset opakovat.
Jaký další zádrhel může nastat?
Václav: Bez notáře nelze losovat, takže když se stane například nehoda na cestě, losování je odloženo. V takovém případě kamery běží a opakuje se hlášení o důvodu odložení losování. Může být odloženo i třeba na druhý den. Ale co si pamatuji, nejdelší odklad byl necelou hodinu.
Pavlína: Kromě nepřítomnosti losujícího či notáře můžou nastat technické potíže. Výpadek proudu nás nezastaví, máme záložní systém, který dokáže dodávat energii v řádech dnů. Stejně tak máme druhé záložní losovadlo, které je zcela funkční a má všechny potřebné certifikace. O sadách míčků už byla řeč. Také máme v losovací místnosti náhradní počítače i kamery. A v případě výpadku internetového připojení máme nastavené postupy pro přenos a zveřejnění losovaných čísel dalšími cestami. Nakonec, pokud chcete, můžete se přijít podívat. Jak už kolega říkal, losování je veřejnosti přístupné. Tedy až to vládní opatření dovolí.
Základní fakta o Korunce
Losuje se 6 čísel ze 49 dvě losování denně každý den minimální vklad je 10 korun vyhrát můžete až 12 milionů korun, u některých her berete peníze už při uhodnutí jediného čísla výhry u Korunky jsou pevně dané, výherce se o ně s nikým nedělí, bez ohledu na to, kolik dalších lidí v daném losování vyhraje korunkář tedy vždy dopředu ví, kolik může vyhrát žádná jiná loterie u nás nemá věrnostní program, který dává odměnu za každou sázku ze všech loterií dává největší podíl sázek zpět na výhry
To nejzajímavější o Korunce
· poprvé se Korunka losovala 17. května 1997 ve Frýdku-Místku
· nejméně losované číslo v historii Korunky je číslo 9 (před třemi lety toto prvenství drželo číslo 44), které bylo k 31. 3. 2020 vylosováno 1 773krát, naopak nejčastěji se z osudí vylosuje číslo 40 (1 971krát)
· tři stejná čísla vylosována během jediného dne dvakrát: neděle 14. 2. 2021: čísla 7, 10 a 48 se objevila obou losováních
· v roce 2020 bylo v Korunce 1 169 330 výherních tiketů s výhrami v celkové výši 312 538 795 korun, 18 tiketů vyhrálo půl milionu nebo víc
· nejvyšší výhra – 5 000 000 Kč v Korunce Šestce, když se radoval dlouholetý korunkář z Tábora
· nejvíc výher je pokaždé, když jsou vylosována nízká čísla - protože mnoho lidí tipuje na tikety data narození, svatby apod.
· asi proto nikoho nepřekvapí že nejsázenější čísla jsou 7, 8, 5, 3 a 1, třináctka je až jedenáctá nejsázenější
· idea hry Korunka vznikla na základě kurzů na vylosování čísel z osudí, proto máme i Korunku HopTrop (akovka) nebo Korunku Kombi (kombinovaná sázka) a právě kombík je u korunkářů nejoblíbenější